*Πλέι οφ πρωταθλητή, 8η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Ραπίντ Βουκουρεστίου – Κλουζ 1-4

*Στην κανονική διάρκεια: Ραπίντ Βουκουρεστίου – Κλουζ 3-1 και Κλουζ – Ραπίντ Βουκουρεστίου 0-1

*Στο κύπελλο (7/12): Ραπίντ Βουκουρεστίου – Κλουζ 0-0

*Μόλις μία νίκη έχει η Ραπίντ στα πέντε τελευταία εκτός με αντίπαλο την Κλουζ (3-1-1).

ΚΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Kέρδισε δραματικά την Σέπσι με 2-1 εντός έδρας, την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι οφ. Άνοιξε το σκορ στο 6′, αλλά ισοφαρίστηκε άμεσα (20′). Στιγμές αργότερα, η αντίπαλος έμεινε με παίκτη λιγότερο (21′), ενώ μέχρι την ανάπαυλα είχε αποβληθεί και δεύτερος παίκτης της Σέπσι (45+1′). Παίζοντας με δύο παραπάνω παίκτες, βρήκε το γκολ της λύτρωσης στην τελευταία φάση του αγώνα (90+6′).

Χρειάστηκε τα χασομέρια για να πανηγυρίσει την νίκη απέναντι στην Σέπσι των εννέα παικτών. Ακόμη και έτσι πάντως, κρατάει το ότι έφτασε τις δύο συνεχόμενες νίκες και παραμένει ισόβαθμη με την Κραϊόβα στην δεύτερη θέση. Παράλληλα, η νίκη της Σέπσι επί της Φαρούλ, της δίνει την δυνατότητα να κάνει καθοριστικό βήμα για την εξασφάλιση της τρίτης θέσης και της εξόδου στην Ευρώπη. Ανακοίνωσε μέσα στην εβδομάδα τον Νταν Πετρέσκου, ο οποίος επιστρέφει για τρίτη φορά στον σύλλογο και ντεμπουτάρει απόψε. Τραυματίας ο δυναμικός στόπερ Αγιέτι, αμφίβολος ο Ίλιε.

Κλουζ Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΡΑΠΙΝΤ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-2 από την Κραϊόβα εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική των πλέι οφ. Βρέθηκε να χάνει από το 30′, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 77′, αλλά δέχτηκε το σοκ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+7′).

Σημάδια πλήρους αποσύνθεσης εμφανίζει η Ραπίντ Βουκουρεστίου στα πλέι οφ, αφού έχει μαζέψει μόλις έναν βαθμό στα επτά παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι τώρα στην ειδική αυτή διαδικασία (0-1-6). Παράλληλα, ο έλεγχος φαίνεται να έχει χαθεί στα αποδυτήρια, για αυτό και ο τεχνικός Λόμποντ θα αποτελέσει παρελθόν από τον σύλλογο μετά την λήξη της σεζόν. Διάδοχός του ο Ρουμάνος κόουτς Μάριους Σουμούντιτσα. Δεν υπολογίζονται οι χαφ Άλμπου και Τζόκοβιτς, τραυματίες παραμένουν οι Αϊοάνι και Χρομάντα.