*Στον Α’ γύρο: Ραπίντ Βουκουρεστίου – Κλουζ 3-1

*Στο κύπελλο (7/12): Ραπίντ Βουκουρεστίου – Κλουζ 0-0

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

*Αήττητο πέντε αγώνων μετράει η Ραπίντ απέναντι στην Κλουζ (0-2-3).

ΚΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Πύρρειος νίκη με 1-2 απέναντι στην Πετρολούλ εκτός έδρας. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 23′, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 52′, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το γκολ της ανατροπής και της λύτρωσης (90+3′).

Χάρη σε ένα γκολ του φορμαρισμένου Ντέακ, κατάφερε να κερδίσει την Πετρολούλ στις καθυστερήσεις. Αυτή ήταν και η δεύτερη νίκη της με τον Μούτου στον πάγκο σε ισάριθμα παιχνίδια. Μείωσε την διαφορά από την κορυφή (-9), θέλει να κλείσει την κανονική διάρκεια δίχως άλλες απώλειες.

«Η Ραπίντ έχει τον ίδιο αριθμό βαθμών με εμάς, γι’ αυτό είναι σημαντικός αγώνας και στην οικονομία της κατάταξης, οπότε θέλουμε πολύ να το κερδίσουμε για να μπορέσουμε να μειώσουμε την απόσταση από την FCSB. Σίγουρα θα είναι ένα ωραίο ματς για θεατές και τηλεθεατές, ελπίζουμε να τελειώσει με τη νίκη μας», σχολίασε ο Ρουμάνος τεχνικός.

Κλουζ Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΡΑΠΙΝΤ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Οτελούλ εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Καθάρισε το ματς από το πρώτο μέρος (5′, 45′), τα χρειάστηκε βέβαια στην επανάληψη αλλά εν τέλει απλώς δέχτηκε το γκολ της μείωσης (87′).

Τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια μετράει η Ραπίντ Βουκουρεστίου μέσα στο 2024, όλες με ένα γκολ διαφορά και μετά από κυνικές εμφανίσεις βασισμένες ως επί το πλείστον στο αποτέλεσμα.

«Όλοι θέλουμε να κάνουμε έναν καλό αγώνα. Μόνο έτσι μπορούμε να κερδίσουμε έναν βαθμό ή βαθμούς το Σάββατο, αλλά δεν είναι ένα καθοριστικό παιχνίδι. Ακόμα και να χάσουμε, δεν μας πετάει κανείς εκτός από τους στόχους μας», τόνισε ο τεχνικός Μπεργκόντι.

Η Ραπίντ πραγματοποίησε την 7η μεταγραφή της τον χειμώνα αυτή την εβδομάδα, ο λόγος για τον αμυντικό μέσο Γιάκουμπ Χρομάντα, δανεικός από τη Σλάβια Πράγας. Οι Έμερς και Κέιτ εξακολουθούν να είναι εκτός λόγω τραυματισμών.