*Το παιχνίδι ήταν κανονικά προγραμματισμένο για χθες Παρασκευή (18/09), όμως η δικαστική κόντρα λίγκας – ομοσπονδίας το μετέφερε για για σήμερα Σάββατο (19/09).

*Δύο διπλά μετράει η Μάλαγα σε δύο συνολικά επισκέψεις της στην έδρα της Καστεγιόν.

Καστεγιόν – Μάλαγα στον Stoiximan

ΚΑΣΤΕΓΙΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η επιστροφή της στη Σεγούντα Ντιβιζιόν συνοδεύτηκε με θετικό τρόπο, με την Καστεγιόν να περνάει νικηφόρα απ’ την Πονφεράδα κερδίζοντας 2-1 την Πονφεραδίνα. Είχε καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε, ισοφαρίστηκε και ακυρώθηκε μέσω VAR γκολ της αντιπάλου. Στο δεύτερο μέρος, έπεσε πιο προσεκτικά, έδωσε προτεραιότητα στην άμυνα και “χτύπησε” στο φινάλε παίρνοντας τη νίκη.

Μοναδικός στόχος τη νέα σεζόν η παραμονή στην κατηγορία, έχει το υλικό να τα καταφέρει, θα χρειαστεί πάντως να δώσει μάχη μέχρι τέλους. Προχώρησε σε 13 μεταγραφές, οι μισές εξ αυτών είναι καλές για τα δεδομένα της κατηγορίας, ξεχωρίζουν τρεις της Νουμάνθια, οι Λουίς Γκουστάβο (Μέσος), Μαρκ Ματέου (Μέσος) και Γιόρντι Σάντσεθ (Επιθετικός). Σημαντικό επίσης ότι κράτησε τον περσινό της κορμό και βγήκε ενισχυμένη στη μεταγραφική περίοδο. Αποχώρησε ο επιθετικός Κάρκαμπα. Έτοιμος για το ντεμπούτο του ο νεοφερμένος φορ Πάολο Φερνάντες. Έγινε αναγκαστική αλλαγή στην πρεμιέρα ο Άλβαρο Κάμπος (Τερματοφύλακας, 1, 0) και χάνει το σημερινό παιχνίδι.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-1 κόντρα στην Πονφεραδίνα. Προηγήθηκε με τον Χουάντο στο 14’, δέχθηκε την ισοφάριση στο 21’, πήρε τη νίκη με γκολ του Νταβίντ Κουμπίγιας στο 90’+8’.

ΚΑΣΤΕΓΙΟΝ Στατιστικά

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan).

*Έμεινε άσφαιρη στα 3/5 πρόσφατα φιλικά παιχνίδια της.

Παίξε νόμιμα στη Stoiximan +21 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΜΑΛΑΓΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Άσχημη εκκίνηση στο πρωτάθλημα για τη γεμάτη οικονομικά προβλήματα Μάλαγα, η οποία ηττήθηκε με το καθαρό 2-0 από την Τενερίφη εκτός έδρας. Υστέρησε στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ακίνδυνη επιθετικά πηγαίνοντας με το εις βάρος της σκορ στην ανάπαυλα. Ανέβηκε στο δεύτερο μέρος, το 2-0 όμως έκανε πιο δύσκολο το έργο της και οι προσπάθειές της στη συνέχεια δεν αποδείχθηκαν αρκετές για να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Δύσκολη προμηνύεται η φετινή χρονιά για τη Μάλαγα, πέρσι γλύτωσε εύκολα τον υποβιβασμό, φέτος αναμένεται να ζοριστεί περισσότερο. Υπήρξαν σημαντικές αποχωρήσεις από το ρόστερ της, στην πρεμιέρα ταξίδεψε στην Τενερίφη με 12 επαγγελματίες ποδοσφαιριστές και υπάρχει γενικότερα προβληματισμός για το πως θα εξελιχθεί η σεζόν. Θα βοηθήσουν οι Ορλάντο Σα (Επιθετικός, από Σταντάρ Λιέγης), Εσκάσι (Μέσος, από Νουμάνθια), Ιβάν Καλέρο (Αμυντικός, από Νουμάνθια), Ντάνι Μπάριο (Τερματοφύλακας, από Νουμάνθια) και Κριστιάν Ροντρίγκεθ (Μέσος, από Εξτρεμαδούρα). Πήρε δανεικούς από την Αλμερία και την Κάντιθ τους Ραμανί (Εξτρέμ), Μάτος (Αμυντικός) και Κάγιε Κιντάνα (Επιθετικός).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Τενερίφη. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 42’, δέχθηκε το 2-0 στο 56’.