Σουηδία

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ – ΜΑΓΚΠΙΣ

Δημοσίευση: Κατηγορία: Σουηδία

*1ος προκριματικός γύρος του Κόνφερενς Λιγκ. Διπλές αναμετρήσεις. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρώτο ματς: Μάγκπις – Ντέρι Σίτι 2-0.

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει την Κοπεγχάγη.

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ (ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στη Μάγκπις. Το 1-0 ο Τέιλορ στο 49’, το 2-0 έκανε ο Ζουνίγκα στο 81’.

Έβαλε τα χέρια της και έβγαλε τα μάτια της η Ντέρι Σίτι την περασμένη εβδομάδα, υπέστη μια “φθηνή” ήττα εκτός έδρας κόντρα στη Μάγκπις και σήμερα καλείται να κάνει μεγάλη ανατροπή. Ήταν η καλύτερη ομάδα του γηπέδου στο πρώτο ημίχρονο, είχε δοκάρι και μία ακόμη μεγάλη φάση, δεν απειλήθηκε ποτέ. Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με εις βάρος της γκολ από κόρνερ, στη συνέχεια πάλεψε αρκετά, είχε καλές στιγμές, αλλά δεν ήταν εύστοχη. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 81’ δέχτηκε δεύτερο γκολ από στατική φάση και δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο το έργο της.

Είναι σχετικά έμπειρη στην Ευρώπη, παίζει για τρίτη διαδοχική σεζόν, πέρυσι έφτασε μέχρι τον τρίτο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ, μέχρι να αποκλειστεί απ’ την Τομπόλ, αυτή ήταν η καλύτερη πορεία της. Είναι σε φουλ εξέλιξη το πρωτάθλημα στη Βόρεια Ιρλανδία, έχει ρυθμό, έπαιξε τελευταία φορά στις 4 του μηνός, με 44 πόντους είναι δεύτερη, στο -3 απ’ τη Σέλμπουρν. Είναι αήττητη στα τελευταία εφτά εντός έδρας ματς (5-2-0), σκόραρε τουλάχιστον δύο γκολ στα τελευταία τέσσερα.

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 3/6 πρόσφατα παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 3/6 τελευταία ματς.

Απουσίες

ΜΑΓΚΠΙΣ (ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 επί της Ντέρι Σίτι για τα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ. Το 1-0 ο Τέιλορ στο 49’, το 2-0 έκανε ο Ζουνίγκα στο 81’.

Όπως κάνει κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, προστάτευσε την έδρα της στο πρώτο ματς του πρώτου προκριματικού γύρου του Κόνφερενς Λιγκ, την περασμένη εβδομάδα τα κατάφερε και χάρη στην τύχη. Υπήρχαν φάσεις που εκτέθηκε κόντρα στην Ντέρι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, από αστοχία του αντιπάλου δε δέχτηκε γκολ. Μπήκε στο δεύτερο μέρος με γρήγορο 1-0 από κόρνερ, αυτό τη βοήθησε να παίξει ακόμη πιο παθητικά, κινδύνευσε σοβαρά με την ισοφάριση σε μια-δυο στιγμές, στο 81’ βρήκε 2-0 από στατικό χτύπημα.

Με δεδομένη την εικόνα του αγώνα, το τελικό σκορ κρίνεται κολακευτικό για τη Μάγκπις, που σήμερα παίζει για τρία αποτελέσματα, μιας και τη βολεύει ακόμη και ήττα με ένα γκολ διαφορά. Μετρά 2/2 αποκλεισμούς τα προηγούμενα δύο χρόνια στον πρώτο προκριματικό του Κόνφερενς Λιγκ, αμφότεροι με τον ίδιο τρόπο: πήρε θετικό αποτέλεσμα στο πρώτο ματς στο γήπεδο της και έχανε με σκορ 3-1 στις εκτός έδρας ρεβάνς, το 2022 απ’ την Κρουσέιντερς και το 2023 απ’ την Ντάνταλκ.