Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

*2ος προκριματικός γύρος Γιουρόπα Λιγκ – Αγώνας ρεβάνς, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Ιάσι – Χάιντουκ 2-2

ΧΑΪΝΤΟΥΚ (Κροατία, 156)

Να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως παίζει εντός έδρας αλλά και τα δυο τέρματα τα οποία σημείωσε εκτός έδρας, θέλει στο σημερινό παιχνίδι με την Ιάσι, η Χάιντουκ. Στο πρώτο παιχνίδι, οι Κροάτες αιφνιδιάστηκαν και βρέθηκαν με δυο γκολ πίσω στο σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Ωστόσο, στην επανάληψη κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να ισοφαρίσουν σε 2-2, μειώνοντας αρχικά με τον Οχάντζα στο 48ο λεπτό και κάνοντας το τελικό αποτέλεσμα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σαΐντ. Στόχος της είναι να φτάσει όσο πιο μακριά μπορεί στη φετινή διοργάνωση. Πρόβλημα για τον Μάριαν Πούσνικ η απουσία του τερματοφύλακα Κάλινιτς, ενώ αμφίβολη θεωρείται και η συμμετοχή του Καμερουνέζου επιθετικού, Οχάντζα.

Προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη με 0-2 επί της Σιμπάλια, για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Κροατίας. Ο Μπάσιτς στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για την Χάιντουκ, με το Κόζουλι να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Σιμπάλια για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΙΑΣΙ (Ρουμανία)

Όλα για όλα θέλει να τα παίξει στο σημερινό παιχνίδι η Ιάσι, η οποία κατάφερε να μείνει αήττητη στο πρώτο ευρωπαϊκό της παιχνίδι. Η ομάδα του Ιταλού τεχνικού, Νίκολο Νάπολι κατάφερε να βρεθεί στην Ευρώπη, χάρη στη μη αδειοδότηση των ομάδων που τερμάτισαν πιο ψηλά στο περσινό πρωτάθλημα της Ρουμανίας. Στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Χάιντουκ, οι Ρουμάνοι κατάφεραν να βρεθούν με δυο γκολ μπροστά στο σκορ, με τον Αντρέι Κριστέα στο 19′ να ανοίγει το σκορ και τον Πικιόνι στο 24′ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Ωστόσο, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, καθώς ισοφαρίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Πλέον, θα κάνει ότι μπορεί για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση, αν και το έργο της είναι δύσκολο. Το προσεχές Σαββατοκύριακο, η Ιάσι θα αντιμετώπιζε την Στεάουα για το πρωτάθλημα, ωστόσο η αναμέτρηση αναβλήθηκε λόγω των ευρωπαϊκών διοργανώσεων των δυο ομάδων. Στη διάθεση του Νάπολι όλοι οι παίκτες του.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Χάιντουκ για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: G/G τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, με Over 2.5 τις πέντε από αυτές.