38η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 9 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Έιμπαρ – Γρανάδα 4-0

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΓΡΑΝΑΔΑ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 1-0 εκτός έδρας, από τη Ράσινγκ Σανταντέρ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της και έμειναν στο μηδέν. Στο 52’ ο Μπατούρινα σκόραρε για το 1-0 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Γρανάδα προέρχεται από απρόσμενη εκτός έδρας ήττα, με αντίπαλο τη Ράσινγκ Σανταντέρ (1-0) και έχασε την ευκαιρία της να βρεθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Θα έχει ακόμα μία τώρα, στην αναμέτρηση με την πρωτοπόρο Έιμπαρ. Δύο νίκες και τρεις ήττες μετρούν οι “Ναθαρίες” στα τελευταία πέντε ματς πρωταθλήματος, έχουν μπροστά τους δύο πολύ δύσκολες αναμετρήσεις κόντρα σε Έιμπαρ και Αλαβές οι οποίες τη δεδομένη στιγμή είναι στις δύο πρώτες θέσεις της κατάταξης. “Η Έιμπαρ είναι από τις πιο πλήρεις ομάδες της κατηγορίας. Είναι από τα φαβορί για την άνοδο”, δήλωσε ο προπονητής της Γρανάδα, Πάκο Λόπεθ. Είναι εκτός αποστολής ο τιμωρημένος Βίκτορ Μεσεγκέρ, τραυματίες οι Ρίκαρντ Σάντσεθ, Τορέντε, Βίκτορ Ντίαθ, Ροτσίνα, Χόρχε Μολίνα, αμφίβολος ο Καμπάκο. Επιστρέφουν Μελέντο και Βάισμαν.

Γρανάδα Στατιστικά

*4/5 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*6/10 παιχνίδια τελευταία με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 4/18 ματς εντός έδρας

ΕΪΜΠΑΡ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1, εντός έδρας, με αντίπαλο τη Σαραγόσα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 45+3’ ο Ζαΐρ Αμαδόρ σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων στο ημίχρονο. Στο 67’ αποβλήθηκε ο Βαδίγιο για την Έιμπαρ και ο Τεχέρο στο 77’ ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

H Έιμπαρ δε διανύει περίοδο φόρμας τελευταία και είναι ενδεικτικό ότι αγνοεί τη λέξη νίκη για πέντε ματς πρωταθλήματος. Προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο τη Σαραγόσα (1-1), από την οποία αιφνιδιάστηκε στο ημίχρονο με το γκολ που δέχτηκε και έγινε ακόμα πιο δύσκολο το έργο της με την αποβολή. Τέταρτη ισοπαλία για τους “Αρμέρος” στα τελευταία πέντε παιχνίδια, μετρούν επίσης την ήττα από την Αλμπαθέτε εκτός έδρας, με σκορ 3-1. “Θέλουμε να είμαστε η πρώτη ομάδα που θα κερδίσει σε αυτό το γήπεδο. Είναι ένα παιχνίδι πολύ ωραίο για να παίξεις. Έχουμε το προνόμιο να παίζουμε τέτοιου είδους ματς που έχουν φόντο την άνοδο”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο τεχνικός της Έιμπαρ, Γκαΐθκα Γκαριτάνο. Είναι εκτός αποστολής οι τιμωρημένοι Μπεροκάλ, Βαδίγιο και οι τραυματίες Γκαρθία ντε Αλμπένιθ, Κορέα και Ακέτσε.