* 4η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 5/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Γκάλγουεϊ Γιουνάιτεντ. Ο Άμοντ (18’) άνοιξε το σκορ για την Γουότερφορντ, αλλά οι Μπόρντεν (48’), Χέρλι (79’) γύρισαν το ματς για την Γκάλγουεϊ.

Την πρώτη ήττα της σεζόν γνώρισε στη μάχη νεοφερμένων στην κατηγορία την περασμένη Παρασκευή, αλλά τα πρώτα δείγματα της ομάδας είναι ενθαρρυντικά ότι μπορεί να επιτευχθεί ο στόχος της παραμονής.

Το ματσάρισμα με την Γκάλγουεϊ αποδείχθηκε από πέρσι, στη Β’ κατηγορία, δυσμενές, αλλά η τελευταία εμφάνιση ήταν ανταγωνιστική. Εξαργύρωσε το καλό της μπάσιμο στο ματς με προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με δυνατή επιστροφή από την ανάπαυλα. Καλύτεροι στα σημεία ακολούθως, σε στατική φάση ολοκληρώθηκε η ανατροπή.

Απογοητευμένος από το αποτέλεσμα και τη διαιτησία δήλωσε ο κόουτς Λονγκ, ο οποίος για το σημερινό παιχνίδι έχει δύο ερωτηματικά. Τους Έβανς (φορ) και Κρέσγουελ (εξτρέμ) που δεν έχουν αγωνιστεί ακόμα στο πρωτάθλημα.

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 9/10 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/7 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Σεντ Πάτρικς. Ο Κίτινγκ (47’) άνοιξε το σκορ για την Σεντ Πάτρικς, αλλά οι Χόμπαν (65’) και Μάλεν (90+2’) γύρισαν το ματς για την Ντέρι.

Δεύτερη σερί οριακή ήττα για τους “άγιους”, μετά την εντός έδρας στο ντέρμπι από την Μποέμιανς, την Παρασκευή στη βόρεια ακτή λύγισαν ξανά στο φινάλε.

Άχρωμο το πρώτο ημίχρονο στην έδρα της Ντέρι, με ισορροπημένη κατοχή και μηδαμινές απειλητικές καταστάσεις στις δύο περιοχές. Απιθανο το τελείωμα του Κίτινγκ για το 0-1, στο ξεκίνημα της επανάληψης, μετά από μεγάλο λάθος των γηπεδούχων σε πίσω γύρισμα. Αντέδρασε πειστικά η Ντέρι, η ακόλουθη πίεση έφερε την ισοφάρισε με κεφαλιά σε κόρνερ. Απείλησε με νέο προβάδισμα η Σεντ Πάτρικς, αλλά στις καθυστερήσεις πληγώθηκε σε μετάβαση για να μείνει με άδεια χέρια.

Παρά τη νέα ήττα, ο κόουτς Ντέιλι παραμένει αισιόδοξος για την εξέλιξη της ομάδας. Δίχως νέα προβλήματα για το σημερινό παιχνίδι, μακροχρόνια η απουσία του Γκριβόστι (στόπερ).