* Under 2.5 τα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Η Γουλβς έχει δεχθεί μόλις μία ήττα στα 11 τελευταία (6-4-1) από την Φόρεστ.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΓΟΥΛΒΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μπέρνλι. Ο Χουάνγκ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 42ο λεπτό.

Με κυνική εμφάνιση επέστρεψαν στις επιτυχίες οι “λύκοι” την Τρίτη, στο μοναδικό φετινό παιχνίδι τους που κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα.

Νωχελική η εικόνα τους για 40 λεπτά, δεν πλήρωσαν μεγάλο λάθος στο build up, αλλά εκμεταλλεύτηκαν αντίστοιχη φάση στην αντίπαλη περιοχή για να προηγηθούν, δίχως δική τους ευκαιρία νωρίτερα. Δεν ρίσκαρε ο κόουτς Ο’Νιλ στο δεύτερο μέρος, έκανε διαχείριση, περίμενε τον αντίπαλο, προχώρησε ανασταλτικές αλλαγές και δεν επέτρεψε στην Μπέρνλι να απειλήσει με ισοφάριση.

Σκόραρε ξανά ο Χουάνγκ, έφτασε τα 8 γκολ στη φετινή Πρέμιερ, βρίσκοντας δίχτυα στα 7/8 τελευταία εντός έδρας! Δημιουργός του καθοριστικού τέρματος ο Κούνια που έχει πλέον 2 γκολ και 2 ασίστ στις τέσσερις τελευταίες συμμετοχές του. Κορυφαίος του αγώνα ο Σαράμπια, δικαίωσε τον προπονητή του που τον ξεκίνησε για πρώτη φορά.

“Οι παίκτες είναι καλά προετοιμασμένοι και το πιο σημαντικό μεταξύ των δύο αγώνων ήταν πραγματικά η ξεκούραση. Έχουμε 8 ημέρες μπροστά μας για το επόμενο παιχνίδι, επομένως αύριο (σ.σ. σήμερα) μπορούμε να επιτεθούμε με τέρμα το γκάζι.” δήλωσε ο κόουτς Ο’Νιλ.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Νέτο (εξτρέμ) ανεβάζει εντάσεις στην αποθεραπεία, με στόχο να επιστρέψει την επόμενη εβδομάδα. Ο Σα (κίπερ) ξεπέρασε τις ενοχλήσεις στη μέση και είναι έτοιμος να επιστρέψει. Λίγες οι πιθανότητες να προλάβει ο Αΐτ Νουρί (αρ. μπακ) που έχασε το μεσοβδόμαδο παιχνίδι.

ΓΟΥΛΒΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 12/13 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (5-0) από τη Φούλαμ. Σκόρερ των νικηγών οι Ιβόμπι (30’, 74’), Χιμένες (34’, 54’) και Κέρνι (86’).

Σε κατηφόρα η Φόρεστ τον τελευταίο μήνα, την Τετάρτη πραγματοποίησε οικτρή εμφάνιση στο Λονδίνο για να υποστεί 4η διαδοχική ήττα με 12 γκολ παθητικό στο σύνολο!

Δίχως ισορροπία και πάλι, κατέγραψε μόλις δύο άστοχες τελικές στο πρώτο ημίχρονο κι εκτέθηκε δις σε μεταβάσεις για το 2-0. Η ράθυμη άμυνά της εκτέθηκε σε βαθιά μπαλιά στο ξεκίνημα της επανάληψης και παρέδωσε πνεύμα για να ολοκληρωθεί ο διασυρμός.

Στο 0-1-4 πλέον το εκτός έδρας σερί, σκόραρε μόνο σε ένα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της, έχοντας δεχθεί τις περισσότερες ήττες (19) και τα περισσότερα γκολ (62) στα ταξίδια της Πρέμιερ Λιγκ από το ξεκίνημα της περασμένης σεζόν.

Σε αναταραχή η ομάδα, ο κόουτς Κούπερ θα είναι στον πάγκο σήμερα, αλλά φαίνεται να μετράει μέρες στο City Ground, με τα δημοσιεύματα περί απόλυσης να πληθαίνουν. #1 φαβορί για διάδοχός του ο Λοπετέγκι.

Επιπλέον, ο αρχηγός Γουόραλ (στόπερ) και ο ΜακΚένα (στόπερ) τέθηκαν εκτός προπονήσεων της πρώτης ομάδας και αναμένεται να αποχωρήσουν τον Ιανουάριο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο βασικός φορ Αβονίγι είναι μακροχρόνια τραυματίας και οι Μπολί (στόπερ), Οριέ (δεξί μπακ) είναι αμφίβολοι για το σημερινό παιχνίδι.