* 16η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΓΚΟΡΝΙΚ ΛΕΤΖΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για την Γκόρνικ Λέτζνα με την επιστροφή της από τη διακοπή των εθνικών ομάδων. Τρελό, άναρχο το παιχνίδι στην έδρα της Νιετσιέτζα, δεν εκμεταλλεύτηκε το ημίωρο που είχε αριθμητικό πλεονέκτημα, βρήκε όμως την ισοφάριση με όμορφο γκολ του Λοκίλο στο 77’ και πήγε στους 9 πόντους.

Παραμένει ουραγός στην Ekstraklasa, στο -3 από τις θέσεις παραμονής με την ολοκλήρωση της προηγούμενης αγωνιστικής και με παιχνίδι περισσότερο. Η εικόνα της ωστόσο είναι βελτιωμένη τις τελευταίες εβδομάδες. Αμύνθηκε μαζικά και πήρε πόντους από τις ισχυρές Ρακόβ (0-0) και Λεχ Πόζναν (1-1) στο γήπεδό της, όπου έχει μαζέψει τους 7/9 πόντους της.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Νιετσιέτζα. Μόλις στο 4ο λεπτό αποβλήθηκε ο Τεκιγιάσκι για τη Νιετσιέτζα, στο 34’ αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία με την αποβολή του Μπάναζακ για την Γκόρνικ Λέτζνα. Στο 38’ ο Βλάζλο άνοιξε το σκορ για τη Νιετσιέτζα με πέναλτι, η Γκόρνικ Λέτζνα ισοφάρισε στο 77’ με καταπληκτικό σουτ του Λοκίλο.

ΓΚΟΡΝΙΚ ΛΕΤΖΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Betshop)

* Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα

ΓΚΟΡΝΙΚ ΖΑΜΠΡΖΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η Γκόρνικ Ζάμπρζε, την Κυριακή επικράτησε στο ιστορικό ντέρμπι με τη Λέγκια με 3-2, σκοράροντας στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων! Διπρόσωπο το παιχνίδι, οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, καλύτερη συνολικά η Γκόρνικ, της οποία ο τερματοφύλακας χάρισε το 2-2 στους φιλοξενούμενους.

Άνοιξε λογαριασμό με το σύλλογο ο Ποντόλσκι και η ομάδα του Ούρμπαν πήρε μομέντουμ για τη συνέχεια. Είχαν προηγηθεί δύο ισοπαλίες και δύο ήττες για το πρωτάθλημα, στις οποίες σκόραρε μόλις μία φορά. Την Τρίτη ταξιδεύει στο Γκλίβιτσε για να αντιμετωπίσει την Πιάστ, για τους “16” του Κυπέλλου.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Λέγκια. Πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Γκόρνικ, είχε ευκαιρίες νωρίς (δοκάρι), άνοιξε το σκορ στην αντεπίθεση με τον Γιάνζα στο 37’ και δύο λεπτά αργότερα ο Ποντόλσκι έκανε το 2-0 ξανά σε γρήγορη μετάβαση στο χώρο, έφτασε κοντά και στο 3-0. Η Λέγκια μείωσε με κεφαλιά του Βιετέσκα από φάουλ στο 52’ και δευτερόλεπτα αργότερα ο Μούτσι έκανε το 2-2, γκολ “δώρο” από τον κίπερ της Γκόρνικ. Η Λέγκια έφτασε κοντά στην ανατροπή, αλλά στο 96’ ο Κούμπιτσα έδωσε τη νίκη στην Γκόρνικ με κεφαλιά.