*Στον πρώτο γύρο: Φράιμπουργκ – Γκλάντμπαχ 3-3

*Over 2,5 στα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Σημειώθηκε ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με τη Χάιντενχαϊμ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Χακ (9′), προτού απαντήσει ο Ντινκτσί στο 66′.

Προηγήθηκε πριν καν συμπληρωθούν 10′ στην αναμέτρηση της “Voith-Arena” κι αστόχησε σε άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες, πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Η Γκλάντμπαχ έριξε στροφές με την έναρξη του δευτέρου, δεν κατάφερε να απειλήσει σε κανένα σημείο αυτού, δέχτηκε την ισοφάριση στο 66′ και οχτώ λεπτά αργότερα είδε τη Χάιντενχαϊμ να έχει δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Τρίτη σερί ισοπαλία για τα “πουλάρια” που παραμένουν αήττητα σε τέσσερις αγωνιστικές. Στις δέκα τελευταίες που έδωσαν στο “Borussia Park” ηττήθηκαν μόνο από την Άουγκσμπουργκ (2-1) στις 21 Ιανουαρίου (πέντε νίκες, εννέα ισοπαλίες).

Για 11η φορά στη φετινή Μπουντεσλίγκα η Γκλάντμπαχ πέταξε βαθμούς σε αναμέτρηση που προηγήθηκε (έξι ισοπαλίες, πέντε ήττες). Ευχάριστος πονοκέφαλος για τον προπονητή Σεοάνε που μπορεί να υπολογίζει σχεδόν σε όλους τους ποδοσφαιριστές του για τη σημερινή αναμέτρηση.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-2) από τη Λεβερκούζεν. Ο Βιρτς άνοιξε το σκορ στο 2′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Ντοάν οχτώ λεπτά αργότερα. Το 3-1 για τη Λεβερκούζεν έκαναν οι Χλόζεκ (40′) και Σικ (53′). Ο Καϊτέλ στο 79′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεν κατάφερε να περιορίσει την ποιότητα της πρωτοπόρου και, οσονούπω, πρωταθλήτριας Γερμανίας Λεβερκούζεν η Φράιμπουργκ στο “Europa Park”, πηγαίνοντας με ήττα στη διακοπή για τις Εθνικές ομάδες.

Εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι ανάγκασαν σε τέσσερις αποκρούσεις τον τερματοφύλακα Ατουμπόλου (σ.σ. αποσόβησε 1.32 γκολ) ολοκληρώνοντας με xGoals 2.30. Οι “Βραζιλιάνοι του Μπράισγκαου” υποχώρησαν στην 9η θέση της Μπουντεσλίγκα και στο -7 από την 6η που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν, η οποία δεν θα βρει τον Κρίστιαν Στράιχ στον πάγκο τους.

Ο 58χρονος Γερμανός ανακοίνωσε την αποχώρησή του από αυτόν μετά από 13 ολόκληρα χρόνια: Μέχρι στιγμής έχει απολογισμό 193-121-167 σε 481 συνολικά αναμετρήσεις. Η Φράιμπουργκ παραμένει αήττητη σε πέντε σερί αγωνιστικές με την Γκλάντμπαχ (1-4-0). Εξέτισε κι επιστρέφει ο Έγκεσταϊν.