*Δεύτερη αναμέτρηση για τους “16” του Κόνφερενς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στην πρώτη αναμέτρηση: Μακάμπι Χάιφα – Φιορεντίνα 3-4

*Η Φιορεντίνα πανηγύρισε οχτώ νίκες σε 12 εντός έδρας αναμετρήσεις στο Κόνφερενς Λιγκ (δύο ισοπαλίες, δύο ήττες).

*Κόντρα σε ομάδες από την Ιταλία η Μακάμπι Χάιφα έχει απολογισμό 2-1-5 (διαφορά γκολ 8-11). Εκτός έδρας πανηγύρισε μία νίκη, στις υπόλοιπες σημείωσε μία ισοπαλία και δύο ήττες.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με τη Ρόμα. Προηγήθηκε στο 18′ με Ρανιέρι, προτού ισοφαρίσει ο Αουάρ στο 58′. Ο Μαντράγκορα έκανε το 2-1 στο 69′ και ο Γκονσάλες αστόχησε σε πέναλτι στο 80′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γιορέντε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Χρυσή ευκαιρία να επιστρέψει στο δρόμο των επιτυχιών στη Σέριε Α, μειώνοντας παράλληλα τη διαφορά από τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν, έχασε η Φιορεντίνα απέναντι στη Ρόμα. Είχε τις καλύτερες ευκαιρίες στην αναμέτρηση, με κορυφαία το χαμένο πέναλτι του Γκονσάλες στο 80′.

Δέχτηκε… μαχαιριά στην εκπνοή των καθυστερήσεων απ’ τον Γιορέντε. Συγκεντρώνοντας 43 βαθμούς οι “βιόλα” καταλαμβάνουν την 8η θέση και βρίσκονται στο -4 από την 6η Αταλάντα. Παραμένουν αήττητοι σε πέντε αναμετρήσεις, διάστημα στο οποίο επικράτησαν των Λάτσιο (2-1 εντός) και Μακάμπι Χάιφα (4-3 εκτός).

Στις 12 τελευταίες στο “Artemio Franchi” ηττήθηκαν μόνο από την Ίντερ (1-0) στις 28 Ιανουαρίου, στις υπόλοιπες σημείωσαν επτά νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Η Φιορεντίνα πανηγύρισε 13 προκρίσεις σε 15 ευρωπαϊκές διπλές αναμετρήσεις που επικράτησε στην πρώτη εκτός έδρας. Τιμωρημένος ο Μιλένκοβιτς, τη θέση του αναμένεται να πάρει ο Ρανιέρι. Την Κυριακή (17/3) φιλοξενείται από την Αταλάντα.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από τη Μακάμπι Μπνέι Ράινα. Ο Καλαϊλί άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 16′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Αζουλάι (65′) και Γκάνεμ (69′).

Η Μακάμπι Χάιφα πραγματοποίησε κακή εμφάνιση στην έδρα της Μακάμπι Μπνέι Ράινα, γνωρίζοντας δίκαια την ήττα με ανατροπή. Προηγήθηκε απ’ το πουθενά και στη συνέχεια έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Δεν κατέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο και δέχτηκε δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, το δεύτερο στην κλειστή γωνία και κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα Κέουφ.

Διατηρείται στη 2η θέση του πρωταθλήματος, ωστόσο είδε την πρωτοπόρο Μακάμπι Τελ Αβίβ να ξεφεύγει στο +5. Απόψε καλείται να ανατρέψει τα δεδομένα απ’ την πρώτη αναμέτρηση με τη Φιορεντίνα, η οποία επικράτησε με γκολ του Μπαράκ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την προηγούμενη σεζόν έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί δίχως νίκη (0-1-3) κόντρα σε ιταλικές ομάδες, επικρατώντας εντός έδρας της Γιουβέντους (2-0). Η Μακάμπι Χάιφα γνώρισε τον αποκλεισμό στις πέντε προηγούμενες περιπτώσεις που ηττήθηκε στην πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση σε διπλές ευρωπαϊκές αναμετρήσεις. Έχει δώσει το παρών τέσσερις φορές σε διαδικασία πέναλτι στην Ευρώπη, μετρώντας ισάριθμες ήττες. Εξέτισε ο Σούντγκρεν, τη θέση του πήρε ο Σόου. Διαθέσιμος και πάλι ο Γκόλντμπεργκ. Την Κυριακή (17/3) υποδέχεται τη Χάποελ Τελ Αβίβ.