* Η Βάασα πέτυχε πρώτη γκολ στα 9/10 τελευταία μεταξύ τους.

* G/G οι 7/9 τελευταίες αναμετρήσεις τους, οι 6 με over 2,5.

* Πρώτος γύρος: Ούλου-Βάασα 1-2 (27/04).

Δείτε τα προγνωστικα για στοιχημα σήμερα

ΒΑΑΣΑ

Προηγούμενο ματς: Άνετη επικράτηση με 5-1 εκτός έδρας επί της δεύτερης ομάδας της Ίντερ Τούρκου. Πέτυχε τρία γκολ με τους Αχιάμπου (1’) και Μούλτανεν (36’, 75’), μείωσε η αντίπαλος με τον Βόκα (85’), πρόλαβε να πετύχει άλλα δύο με τους Φλάιτερ (89’) και Γιάασκα (90’+2).

Και μόνο το γεγονός ότι αντιμετώπισε τη δεύτερη ομάδα της Ίντερ Τούρκου, τα λέει όλα για το βαθμό δυσκολίας του αγώνα του κυπέλλου. Είναι πιθανός στόχος το κύπελλο, θέλει έναν τίτλο, κύρια επιδίωξη όμως αποτελεί το πρωτάθλημα.

Εκεί τελευταία δεν έχει τα αποτελέσματα που θέλει, το 0-0 στην έδρα της Μαριεχάμν ήταν κάτι λιγότερο από τις προσδοκίες της. Ακόμα πιο υψηλές οι απαιτήσεις απέναντι στην Ούλου, στην έδρα της με ομάδες της δεύτερης εξάδας δεν νοείται άλλο αποτέλεσμα πέραν της νίκης.

Βάασα Στατιστικά

* Αήττητη στα 5 τελευταία, κέρδισε τα 3.

* Στα 13 τελευταία μετράει 11 G/G, τα 9 με over 2,5.

ΟΥΛΟΥ

Προηγούμενο ματς: Διέλυσε εντός με 5-1 την Κάπιλαν για το κύπελλο. Πέτυχε τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο με Χούταλα (5’), Γιοκελάινεν (12’, 30) και Ρένικς (36’) και άλλο ένα στην επανάληψη με τον Κόρκο (57’), έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του μέσου Ρατζίνσκι (62’), δέχτηκε ένα γκολ στο 66’ από τον Τούρουνεν.

Έστω και στο κύπελλο με το υπηρεσιακό τεχνικό δίδυμο Ισοκάνγκας-Ραφίνια, μετά την απόλυση του κόουτς Όγιανεν, ανέκαμψε και έφτασε σε μια πολύ καθαρή νίκη που της ανεβάζει την ψυχολογία εκ νέου. Το τελευταίο 2-2 με τη Λάχτι στο πρωτάθλημα δεν ήταν το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα, ωστόσο το γεγονός ότι επέστρεψε από ένα 0-2 και πήρε έστω το βαθμό την αφήνει με μια ικανοποίηση.

Πολύ μεγαλύτερος ο βαθμός δυσκολίας του συγκεκριμένου αγώνα από των προηγούμενων, αντιμετωπίζει ξανά μια ομάδα της πρώτης εξάδας και πάλι εκτός έδρας. Πέφτουν κατακόρυφα οι απαιτήσεις, ισοπαλία στη Βάασα μόνο ως επιτυχία μπορεί να εκληφθεί.