*Τα 11/18 παιχνίδια των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας ήρθαν “Χ”.

*Το Στρασβούργο δεν έχει διπλό στο “Φρανσουά Κοτί” (0-7-2).

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Οσέρ. Δέχθηκε το γκολ στο 8’, οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες (στο 56’ η Οσέρ, στο 62’ η Αζαξιό).

Τα προηγούμενα θετικά αποτελέσματα ανήκουν στο παρελθόν και η ομάδα της Κορσικής δείχνει να μπαίνει ξανά σε αρνητικό κύκλο αποτελεσμάτων. Την περασμένη εβδομάδα έφυγε με άδεια χέρια από την έδρα της Οσέρ γνωρίζοντας την ήττα με 1-0. Έπεσε στην παγίδα, πήρε αυτή την κατοχή στο παιχνίδι, από νωρίς βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά την αντίπαλη εστία, η Οσέρ είχε πιο καθαρές ευκαιρίες για να τελειώσει το παιχνίδι νωρίτερα. Δίκαιη ήττα για την ομάδα της Κορσικής.

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την Αζαξιό, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 3-0 από την Παρί Σεν Ζερμέν, με ρεκόρ 2-2-9 παραμένει σταθερά στην τελευταία τετράδα της βαθμολογίας, στο -4 απ’ την παραμονή. Επίσης, διαθέτει την χειρότερη επίθεση της κατηγορίας (8 γκολ). Γνώρισε την ήττα στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, έχει πάρει μόλις έναν βαθμό στο γήπεδό της (0-1-5), στα τέσσερα εξ αυτών έμεινε άσφαιρη. Τιμωρημένος ο στόπερ Αβινέλ, παραμένει εκτός ο στόπερ Γκονζάλες, δεν είναι διαθέσιμος ο φορ Μουσιτί – Οκό. Επανέρχεται ο επιθετικός Τουζγκάρ.

ΑΖΑΞΙΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έμεινε άσφαιρη στα δύο τελευταία παιχνίδια.

*2-3 γκολ τα 3/4 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μαρσέιγ. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 8’, δέχθηκε το 0-2 στο 35’, μείωσε σε 1-2 με τον Μοτιμπά στο 76’ και ισοφάρισε με τον Γκαμερό στο 90’+3’.

Μπορεί να μην κέρδισε ξανά στο γήπεδό του, ωστόσο το 2-2 κόντρα στη Μαρσέιγ το αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο με τον τρόπο που ήρθε. Συνάντησε προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, πήγε στην ανάπαυλα με το εις βάρος του 0-2. Στο δεύτερο 45λεπτο, ανέβασε την απόδοσή του, μείωσε σε καλό σημείο και στις καθυστερήσεις πήρε τον πόντο. Σκόραραν σε δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι οι επιθετικοί Μοτιμπά, Γκαμερό.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για την ομάδα της Αλσατίας, είχε προηγηθεί το 2-2 στην Τουλούζ (βρέθηκε να χάνει 2-0, ισοφάρισε, στο φινάλε “φωνάζει” δικαιολογημένα για πέναλτι που δεν του δόθηκε), με ρεκόρ 1-7-5 παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία, έπεσε ξανά εντός τετράδας, στο -2 από την παραμονή. Μοναδική επιτυχία στη σεζόν το διπλό στην Ανζέ (2-3). Στο 1-3-2 το εκτός έδρας ρεκόρ του, οι 5/6 φετινές έξοδοί της ήρθαν Goal/Goal.

Επέστρεψε στο προηγούμενο και πήρε χρόνο συμμετοχής ο βασικός επιθετικός Αζόρκ. Επανέρχεται ο βασικός στόπερ Τζικού. Μπήκε στο χειρουργείο ο χαφ Ι. Σισοκό, ενώ ο αριστερός μπακ Λιενάρ δεν έβγαλε μέρος της προπόνησης και είναι αμφίβολος.