27η αγωνιστική

*G/G στα 7/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν έχει υποστεί ήττα από τη Λεβάντε στα πρόσφατα 8 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Λεβάντε – Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Βαλένθια, στο πλαίσιο του Κόπα ντελ Ρέι. Στο φινάλε του ημιχρόνου, στο 43, ο Γκέντες πέτυχε το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο μέρος, παρά την πίεση της Μπιλμπάο, το σκορ δεν άλλαξε.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο δε διανύει περίοδο φόρμας και καλείται να βγάλει άμεσα αντίδραση για να μη χάσει την επαφή της με την εξάδα και τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Ήδη, η ομάδα του Μαρθελίνο, έχασε το στόχο του Κόπα ντελ Ρέι, αφού ηττήθηκε στο “Μεστάγια” από τη Βαλένθια (1-0) στο δεύτερο ημιτελικό μεταξύ τους και σε συνδυασμό με το 1-1 του αγώνα στο Μπιλμπάο, απώλεσε την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρόπαιο απέναντι στη Μπέτις. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, προέρχεται από τη βαριά ήττα στη Βαρκελώνη από τη Μπαρτσελόνα (4-0).

Σ’ ένα ματς που ο Μαρθελίνο επέλεξε να παραταχθεί με σχεδόν ολόκληρη την ενδεκάδα αλλαγμένη. Τρεις ήττες και μία ισοπαλία ο απολογισμός στα τελευταία πέντε παιχνίδια στις εγχώριες διοργανώσεις για τα “Λιοντάρια”. “Υπάρχει πρόταση ανανέωσης της συνεργασίας μας με την ομάδα, όμως για την ώρα είναι δύσκολο να κάνουμε αυτό το βήμα. Όταν τελειώσει η σεζόν και δούμε τα αποτελέσματα που είχαμε, τότε θα συμβούν τα πάντα”, δήλωσε ο τεχνικός των Βάσκων, Μαρθελίνο αναφορικά με το μέλλον του στον πάγκο της Αθλέτικ.

Το ευχάριστο είναι ότι δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών για το αποψινό παιχνίδι και έχει την ευκαιρία να παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα. Επιστρέφει κάτω από τα δοκάρια ο Ουνάι Σιμόν, καθώς στο Κύπελλο έπαιζε ο Αγιρεθαμπάλα.

Αθλέτικ Μπιλμπάο Στατιστικά

*3 σερί αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*3/5 παιχνίδια έληξαν με over 3.5 τέρματα

*Δέχεται γκολ σε 9/12 ματς εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΕΒΑΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη εντός έδρας, εναντίον της Έλτσε, με σκορ 3-0 στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 37’ ο Μοράλες σκόραρε για το 1-0 της Λεβάντε που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 67’ ο ντε Φρούτος έκανε το 2-0 και στο 73’ αποβλήθηκε ο Γκουμπάου για την Έλτσε. Στις καθυστερήσεις ο Μελέρο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Λεβάντε είναι σε δύσκολη θέση όμως δεν τα παρατάει. Δεν έχει καμιά διάθεση να παραδοθεί η ομάδα του Αλέσιο Λίσι και είναι σε καλό μομέντουμ αγωνιστικά και ψυχολογικά με διαδοχικά θετικά αποτελέσματα. Μάλιστα, κατάφερε να πάρει μια εύκολη και ταυτόχρονα πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Έλτσε (3-0) για την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος, η οποία τη φέρνει σε κάπως πιο… ρεαλιστική απόσταση από τη σωτηρία. Στο -7 οι “Γκρανότας” από τη Γρανάδα, το κακό για εκείνη είναι ότι κέρδισε και η Κάδιθ την τρέχουσα αγωνιστική.

Τρίτο ματς χωρίς ήττα για τη Λεβάντε, με την αγωνιστική της ανάταση να ξεκινά από το μεγάλο διπλό στη Μαδρίτη επί της Ατλέτικο με 0-1, σε εξ αναβολής αναμέτρηση. Δύο νίκες και μία ισοπαλία στα πρόσφατα τρία. “Πάμε σε μια πολύ δύσκολη έδρα, όπως είναι επίσης το “Μπαλαΐδος” ή το “Μετροπολιτάνο”, όμως πρέπει να παίξουμε χωρίς έξτρα πίεση, με την ηρεμία που έχουμε σε αυτό που κάνουμε. Χωρίς να κοιτάζουμε την κατάταξη, αλλά κάνοντας το καλύτερο δυνατό παιχνίδι”, δήλωσε ο Ιταλός προπονητής της Λεβάντε.

Όσον αφορά την αποστολή, είναι σταθερά εκτός εδώ και καιρό οι αμυντικοί Μουστάφι και Ποστίγο, όπως και ο μέσος Καμπάνια, λόγω τραυματισμών.