*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της Αταλάντα με αντίπαλο την Σπαλ.

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της Αταλάντα με αντίπαλο την Σπαλ.

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΑΤΑΛΑΝΤΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Νοκ άουτ από τη φάση των “16” του Κυπέλλου Ιταλίας τέθηκε την Τετάρτη (15/1) η Αταλάντα, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την Φιορεντίνα στο “Artemio Franchi”. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς στην αναμέτρηση, προτού ο Ίλιτσιτς ισοφαρίσει στο 67′ σε 1-1. Τρία λεπτά αργότερα η Φιορεντίνα έμεινε με δέκα παίκτες, κάτι που δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν οι φιλοξενούμενοι που δέχτηκαν και δεύτερο γκολ στο 84′. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Γκασπερίνι παραμένει αήττητο σε τρεις αγωνιστικές (2-1-0), το Σάββατο (11/1) επέστρεψε με τον βαθμό από το Μιλάνο και την έδρα της Ίντερ (1-1). Οι “νερατζούρι” βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 4′ με το γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνεζ.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα είχαν παθητικό ρόλο στον αγωνιστικό χώρο, έδωσαν την πρωτοβουλία στην Αταλάντα και το πλήρωσαν στο 75′. Τα πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν ακόμα χειρότερα αν ο τερματοφύλακας Χαντάνοβιτς δεν έπιανε το πέναλτι του Μούριελ δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′. “Θεωρώ πως η Σπαλ αξίζει πολλά περισσότερα από όσα έχει εισπράξει, μέχρι στιγμής. Θα πρέπει να την αντιμετωπίσουμε με μεγάλη προσοχή, γνωρίζουμε πολλούς από τους ποδοσφαιριστές της”, είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής των “μπεργκαμάσκι”, Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-1 από την Φιορεντίνα για το Κύπελλο Ιταλίας. Στο 11′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κουτρόνε, προτού ο Ίλιτσιτς ισοφαρίσει στο 67′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λιρόλα στο 84′. Στο 70′ ο Πετσέλα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή, αφήνοντας με δέκα παίκτες την Φιορεντίνα.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ Στατιστικά

*Over 2,5 στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Novibet)

*Κράτησε το μηδέν στα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΠΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Παρά την προσπάθεια που κατέβαλε, η Σπαλ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μίλαν στο “San Siro” γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 και παράλληλα τον αποκλεισμό από τη φάση των “16” του Κυπέλλου Ιταλίας την Τετάρτη (15/1). Στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα παραμένει το συγκρότημα του Σέμπλιτσι μετά από 19 αγωνιστικές, στις οποίες έχει απολογισμό τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και 13 ήττες. Με τα 12 γκολ που πέτυχε διαθέτει την χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος, ενώ παράλληλα δέχτηκε 29. Το Σάββατο (12/1) παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο “Artemio Franchi” με αντίπαλο την Φιορεντίνα, ωστόσο δέχτηκε γκολ οχτώ λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ από τον Πετσέλα κι αποχώρησε με σκυμμένο κεφάλι.

Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο Λεονάρντο Σέμπλιτσι τόνισε πως θέλει να δει από τους ποδοσφαιριστές του “περισσότερη αλαζονεία και σκληρότητα” ενόψει της αποψινής αναμέτρησης με την Αταλάντα στο Μπέργκαμο. “Θα αντιμετωπίσουμε μία ομάδα με τεράστια ποιότητα που τα πηγαίνει εξαιρετικά τα τελευταία χρόνια. Οφείλουμε να αγωνιστούμε με μεγάλη αποφασιστικότητα και προσοχή”, είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Σπαλ, η οποία προχώρησε στην απόκτηση του Νταμπό (ΜΕ) με τη μορφή δανεισμού από την Φιορεντίνα.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-0 από την Μίλαν για το Κύπελλο Ιταλίας. Τα γκολ σημείωσαν οι Πιότεκ (20′), Καστιγιέχο (44′) και Τέο Ερνάντεζ (66′).