* 4η αγωνιστική των ομίλων

* Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά στο “Old Trafford” στις 20/10 με τη Γιουνάιτεντ να επικρατεί 3-2 με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο

* Η Αταλάντα έχει κερδίσει μόλις ένα από τα πέντε παιχνίδια της απέναντι σε αγγλικές ομάδες στο Champions League (1-13).

* Η Γιουνάιτεντ έχει ηττηθεί μόνο σε ένα από τα τελευταία 11 παιχνίδια απέναντι σε ιταλικές ομάδες στο Champions League (8-2-1)

* Η Γιουνάιτεντ ηττήθηκε και στα τρία τελευταία ταξίδια της για το Champions League.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΑΤΑΛΑΝΤΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Το Σάββατο έσωσε το βαθμό στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Λάτσιο (2-2) πετυχαίνοντας τέρμα στις καθυστερήσεις και έμεινε στους ίδιους βαθμούς με τη Ρόμα στην 4η θέση της Serie A. Είχε προηγηθεί το διπλό στη Γένοβα με ανατροπή (1-3 τη Σαμπντόρια) και η εντός έδρας “γκέλα” με την Ουντινέζε (1-1), με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στην προκειμένη περίπτωση στις καθυστερήσεις.

Πικρή γεύση άφησε στο στόμα του Γκασπερίνι η πρώτη αναμέτρηση με τη Γιουνάιτεντ πριν δύο εβδομάδες στο Μάντσεστερ. Η “Λα Ντέα” ήταν πολύ ανεβασμένη στο πρώτο μέρος, πέτυχε τέρμα με τον Πάσαλιτς σε ροή αγώνα και τον Ντεμιράλ από κόρνερ, είχε τις αξιώσεις να πληγώσει κι άλλο την άμυνα των Άγγλων. Διαφορετική η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, μέτρησε και το ειδικό βάρος της φανέλας και η Γιουνάιτεντ γύρισε το ματς σε 3-2 με τον Κριστιάνο στο 81’.

Είχε προηγηθεί η ισοπαλία στο “Θεράμικα” με τη Βιγιαρεάλ (2-2) και η εντός έδρας νίκη με τη Γιουνγκ Μπόις (1-0) για τον 6ο όμιλο. Ισόβαθμη με τους Ισπανούς η Αταλάντα, στο -2 από τη Γιουνάιτεντ και στο +1 από τους Ελβετούς.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με τη Λάτσιο. Ράθυμο ξεκίνημα στον αγώνα από την Αταλάντα, στο 18’ ο Μούσο απέκρουσε το αρχικό σουτ του Ιμόμπιλε, αλλά ο Πέδρο σκόραρε για το 0-1 με το “ριμπάουντ”. Ο Σαπάτα απάντησε με ένα “φορίσιο” γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Μούσο είχε απάντηση σε τετ α τετ του Ιμόμπιλε, όχι όμως και στην κοντινή προσπάθεια του Ιταλού για το 1-2 στο 74’. Πίεσε στο φινάλε η Αταλάντα, έχασε ευκαιρίες με Μουριέλ και Μαλινόφσκι, σκόραρε ξανά στις καθυστερήσεις με δύσκολο “σκροπ” του Ντε Ρουν για το τελικό 2-2.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στο pamestoixima.gr)

* Over 3.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της για το Champions League, ανεξαρτήτως έδρας

* Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της στο Μπέργκαμο για το Champions League.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πειστική η απάντηση της Γιουνάιτεντ στην συντριβή από τη Λίβερπουλ, το Σάββατο πέρασε από την έδρα της Τότεναμ (0-3) και συνήλθε κυρίως πνευματικά. Άλλαξε το σχήμα ο Σόλσκιερ και τα αμυντικά αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά. Με τριάδα στα στόπερ, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ μπροστά τους και το Φερνάντες πίσω από τους Κριστιάνο Καβάνι. Λειτούργησε άψογα το πλάνο, ειδικά με το 0-1, απειλήθηκε ελάχιστα μετά από πολύ καιρό.

Πριν την 5αρα από τη Λίβερπουλ επικράτησε με 3-2 της Αταλάντα, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση, με κάκιστη εμφάνιση στο πρώτο μέρος και αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη. Λυτρωτής στο φινάλε για δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι του Champions League o Κριστιάνο, μετά το γκολ του και για το 2-1 επί της Βιγιαρεάλ στο 95’.

Η Γιουνάιτεντ ψάχνει την 150η νίκη της στο Champions League, θα είναι η πρώτη αγγλική ομάδα που θα φτάσει αυτό τον αριθμό και 4η συνολικά στην Ευρώπη, πίσω από τις Ρεάλ, Μπάγερν και Μπαρσελόνα.

Ένα ακόμη γκολ στην αγαπημένη του διοργάνωση ψάχνει ο Κριστιάνο απόψε, σκόραρε και στα τρία προηγούμενα παιχνίδια του ομίλου. Συνολικά στην καριέρα του έχει σκοράρει 60 γκολ σε 88 εκτός έδρας παιχνίδια!

Η λογική λέει ότι ο Σόλσκιερ θα διατηρήσει το σχήμα που του έδωσε τη νίκη στο Λονδίνο και κυρίως αμυντική ασφάλεια, ειδικά από τη στιγμή που και η ισοπαλία κάνει στη Γιουνάιτεντ απόψε. Πιθανό να διατηρήσει ακριβώς την ίδια 11αδα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-3) επί της Τότεναμ. Απείλησε με Καβάνι και Φρεντ η Γιουνάιτεντ και στο 39’ ο Κριστιάνο άνοιξε το σκορ με καταπληκτικό βολέ στην κίνηση, έπειτα από ασίστ του Φερνάντες. Στο δεύτερο μέρος η Τότεναμ πήρε την κατοχή (65%), αλλά ηταν φλύαρη και ακίνδυνη, στο 65’ ο Φερνάντες έκλεψε την μπάλα στο κέντρο και ο Κριστιάνο έδωσε ασίστ για το 0-2 του Καβάνι. Ο Ράσφορντ στο 85’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, εκμεταλλευόμενος ασίστ του Μάτιτς.