* 7η αγωνιστική

* “2-3 γκολ” τα 8/9 τελευταία μεταξύ τους.

* Η Άστον Βίλα μετρά τέσσερις σερί νίκες επί της Μπράιτον, πέρσι κέρδισε 2-1 και στα δύο μεταξύ τους για την Πρέμιερ Λιγκ.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Έβερτον. O Γκάρνερ (15’) άνοιξε το σκορ για την Έβερτον, ο Κάλβερτ-Λιούιν (50’) έκανε το 0-2 και ο Καμαρά (83’) μείωσε για την Άστον Βίλα.

Συνεχίζει τα σκαμπανεβάσματα στη φετινή της πορεία η ομάδα του Έμερι, την Τετάρτη χάθηκε ο στόχος του Λιγκ Καπ, έναν θεσμό που δεν έβαλε σε προτεραιότητα ο Βάσκος τεχνικός.

Με μία αλλαγή στην άμυνα και τέσσερις μεσοεπιθετικά παρατάχθηκε απέναντι στην Έβερτον και παρουσίασε ξανά ανασταλτικά προβλήματα. Ανόρεχτη στο πρώτο ημίχρονο, βοήθησαν οι αλλαγές του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι το ήθελαν περισσότερο.

Τρεις μέρες νωρίτερα πέτυχε back to back νίκες στο Στάμφορντ Μπριτζ για πρώτη φορά μετά το 1933! Ισορροπημένο το παιχνίδι με την Τσέλσι, απείλησε και απειλήθηκε (1.33 – 1.07 xGoals), με την αποβολή των “μπλε” στο 58’ να παίζει καθοριστικό ρόλο. Βρήκε χώρους να χτυπήσει στην κόντρα η Άστον Βίλα, με τον Γουάτκινς να επιστρέφει στα γκολ μετά από ένα μήνα, με εκτέλεση από πολύ δύσκολη γωνία.

Ικανοποιητική η μέχρι τώρα συγκομιδή στο πρωτάθλημα, με ήττες μόνο σε Anfield & St. James’s Park. Στο δικό της γήπεδο μετρά 9 σερί νίκες! Συνολικά, από τις 25 Φλεβάρη και μετά, μόνο οι Μαν. Σίτι και Λίβερπουλ έχουν κερδίσει περισσότερους πόντους από την Άστον Βίλα (14-3-4) στην Πρέμιερ Λιγκ!

“Σεβόμαστε κάθε αντίπαλο, η Μπράιτον έχει ένα πολύ εντυπωσιακό στυλ παιχνιδιού. Παίζουν με αυτοπεποίθηση, έχουν καλή κυκλοφορία και σωστές τοποθετήσεις. Επιβάλλουν τον ρυθμό τους ακόμα και στις ήττες.” δήλωσε ο κόουτς Έμερι.

Τραυματίστηκε την Τετάρτη και δεν προλαβαίνει το σημερινό ματς ο Μπέιλι (εξτρέμ), μακροχρόνιες οι απουσίες των Μινγκς (στόπερ), Μπουενδία (μέσος). Θα περάσει τεστ ετοιμότητας σήμερα ο Ράμσεϊ (μέσος), πλησιάζει στην επιστροφή από τραυματισμό ο Μορένο (αρ. μπακ).

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Τσέλσι. Ο Τζάκσον πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 50ο λεπτό.

Με 7/11 διαφορετικούς στο αρχικό σχήμα παρέταξε την ομάδα του ο Ντε Τζέρμπι στο Λονδίνο την Τετάρτη, όπου η ήττα από την Τσέλσι σήμανε διακοπή σκοραρίσματος για τους “γλάρους” μετά από 17 σερί παιχνίδια!

Οι αλλαγές του δευτέρου ημιχρόνου βελτίωσαν την εικόνα της, δεν είχε την γνωστή ρευστή κυκλοφορία, όμως έβγαλε δύο μεγάλες φάσεις με Μαρτς και Πέδρο για να στείλει το ζευγάρι στα πέναλτι.

Στην Πρέμιερ Λιγκ όμως μετρά 22 διαδοχικά παιχνίδια με γκολ, 51 σύνολο σε αυτό το σερί, εκ των οποίων όμως μόνο σε 6 κράτησε το μηδέν στην άμυνα.

Για να δεχθεί γκολ στο κυριακάτικο 3-1 επί της Μπόρνμουθ χρειάστηκε μία παιδική γκάφα του κίπερ Φερμπρούγκεν στο ξεκίνημα του build up. Δεν είχε τις απαραίτητες εντάσεις μέχρι την ανάπαυλα, αλλά το τυχερό αυτογκό πριν από αυτήν άλλαξε το μομέντουμ. Ο Μιτόμα πέρασε ως αλλαγή και “καθάρισε” το ματς με δύο γκολ, ενώ η συμβολή του Φάτι που πέρασε στο ίδιο σημείο ήταν ένα άστοχο πλασέ σε κενή εστία.

Ανεβάζει στροφές ο Εστουπινιάν μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα, έδωσε την πρώτη του ασίστ απέναντι στην Μπόρνμουθ. Από το ξεκίνημα της περσινής Πρέμιερ Λιγκ έχει δημιουργήσει 47 ευκαιρίες, #2 επίδοση στη λίγκα, πίσω μόνο από τον Φερνάντες.

Με 5 απουσίες στη μεσαία γραμμή ταξίδεψε στο Μπέρμιγχαμ, μακροχρόνιες αυτές των Ενσίσο, Μόντερ. Ετοιμάζεται για το παιχνίδι της Πέμπτης ο Γκρος, δεν ξεπέρασε το μυϊκό πρόβλημα ο Μίλνερ, εκτός κι ο Λαλάνα με μικροτραυματισμό.