*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Μόρτον-Άρμπροουθ 0-3.

*Αποτέλεσμα δευτέρου γύρου: Άρμπροουθ-Μόρτον 1-2.

*Αποτέλεσμα τρίτου γύρου: Μόρτον-Άρμπροουθ 3-0.

ΑΡΜΠΡΟΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Έιρ, στα πλαίσια της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Γουιλούγκμπι με πέναλτι στο 23’ και το 2-0 ο Μουσόντα στο 32’. Το 3-0 πέτυχε ο Ντόουντς με πέναλτι στο 41’ και το 4-0 ο Ντέμπσεϊ στο 68’. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Τσάλμερς στο 90’.

Τραγική εμφάνιση και βαριά ήττα για την Άρμπροουθ. Σαν να μην μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο ήταν η εικόνα της, αφού είχε ελάχιστες ευκαιρίες καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς. Αμυντικά υπέκυψε με τεράστια ευκολία στην πίεση των γηπεδούχων, δεχόμενη γκολ και στα δύο ημίχρονα.

Αντίδραση θέλει να βγάλει ύστερα από τα διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα. Γνωστό εδώ και αρκετές αγωνιστικές ότι θα βρίσκεται στην Α’ Σκωτίας από τη νέα σεζόν, με τις εμφανίσεις της όμως να μην δείχνουν καμία απολύτως βελτίωση. Παρά πολλά τα αμυντικά της προβλήματα, δεν μπόρεσε να βρει λύσεις καθόλου κατά τη διάρκεια της σεζόν, με αποτέλεσμα να το «πληρώσει» με το χειρότερο δυνατό τρόπο.

Άρμπροουθ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 πρόσφατα ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

ΜΟΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Νταντί Γιουνάιτεντ με σκορ 1-4, στα πλαίσια της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Ντόχερτι στο 20’ και το 0-2 ο Μίντλετον στο 23’ Το 0-3 πέτυχε ο Μουλτ στο 51’ και το 0-4 ο Βατ στο 58’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μούιρχεντ στο 62’.

Κακή εμφάνιση και ήττα για τη Μόρτον. Υπέκυψε εύκολα στην έντονη πίεση που της άσκησαν οι φιλοξενούμενοι, μένοντας αρκετά πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη ακολούθησε παρόμοιο σκηνικό, υποκύπτοντας και πάλι, ενώ το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της «τιμής».

Την ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες έχει σήμερα, αφού αντιμετωπίζει την υποβιβασμένη Άρμπροουθ. Μονόδρομος η νίκη, αφού έτσι μπορεί και να εξασφαλίσει από σήμερα την παραμονή της. Δεν είναι σε ιδιαίτερα καλή κατάσταση, αλλά μπορεί κάλλιστα να εκμεταλλευτεί τα πάρα πολλά προβλήματα που έχουν οι γηπεδούχοι, ώστε να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.