*6η αγωνιστική.

*Η ΑΕΚ κέρδισε τα 10/11 τελευταία ματς κόντρα στον Ατρόμητο ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*NG στα 10/12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας επικράτηση 2-1 επί του Παναθηναϊκού. Ο Τζούρισιτς το 1-0 για τον Παναθηναϊκό στο 10’, η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 36’ με τον Τσούμπερ. Το 1-2 ήρθε στο 68’ απ’ τον Πινέδα, έπειτα από πάσα του Τσούμπερ. Δίκαιο το αποτέλεσμα.

Έβγαλε χαρακτήρα η ΑΕΚ, πέρασε νικηφόρα απ’ τη Λεωφόρο το βράδυ της Δευτέρας και επέστρεψε στις νίκες και στο πρωτάθλημα. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν το μοναδικό κακό διάστημα της στο ματς, δέχτηκε το γκολ, αλλά στη συνέχεια πήρε τα ηνία σχεδόν σ’ ολόκληρο τον αγώνα. Πήρε μπάλα και έβγαλε δύο τεράστιες φάσεις με τον Λιβάι Γκαρσία, μέχρι να βρει την ισοφάριση στο 36’. Το δεύτερο 45λεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, η «ένωση» έριξε ρυθμό στο πρεσάρισμα, αλλά παρέμεινε πιο αθλητική, οι παίκτες της έβγαιναν πρώτοι στις μπάλες, βρήκαν το γκολ στο 68’ έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια και πλασέ του Πινέδα. Χρειάστηκε μια μεγάλη επέμβαση του Στάνκοβιτς για να μείνει το 1-2 μέχρι το φινάλε.

«Προσπαθώ να μιλάω πολύ με τους παίκτες για να μην κολλήσουμε σε αυτό που συμβαίνει. Ο προπονητής πρέπει να έχει απαιτήσεις από τους παίκτες. Τα τρία ματς αυτά πήγαν καλά (Ολυμπιακός, Μπράιτον, Παναθηναϊκός), αλλά σίγουρα εάν τα αποτελέσματα ήταν διαφορετικά θα μιλάγαμε από άλλη βάση. Εγώ όμως δεν θα άλλαζα τη δουλειά μου», είπε ο κόουτς Αλμέιδα. Η ομάδα του πήρε δεύτερη σερί νίκη μετά το σπουδαίο 3-2 επί της Μπράιτον για το Γιουρόπα Λιγκ, νωρίτερα έμεινε στο 1-1 με τον Ολυμπιακό και επικράτησε 3-2 του Βόλου εκτός έδρας.

Μετρά ρεκόρ 2-2-0 στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές (χρωστά ένα παιχνίδι, θα το δώσει κόντρα στον Παναιτωλικό την ημέρα των Δημοτικών εκλογών), με 8 πόντους είναι πέμπτη στη βαθμολογία. Επιστρέφουν οι Μουκουντί (Αμυντικός, 2) και Χατζισαφί (Αμυντικός, 1), ο δεύτερος θα είναι βασικός. Αναμένονται αλλαγές στην ενδεκάδα, πάνε για πάγκο οι Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία και Ρότα, έμειναν εκτός για λόγους αποφόρτισης οι Πινέδα και Μοχαμαντί.

ΑΕΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 στα 6/9 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στον ΟΦΗ. Το 1-0 ο Λουίζ Φελίπε στο 33’, το 1-1 έκανε ο Γιουμπιτάνα στο 86’. Δύο δοκάρια είχε ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο.

Πήρε δεύτερο σερί πόντο στο εκτός έδρας ματς του Σαββάτου κόντρα στον ΟΦΗ, χρειάστηκε και την τύχη για να τα καταφέρει. Στο πρώτο μέρος οι Περιστεριώτες ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί, είχαν μεγάλες φάσεις, αλλά το γκολ ήρθε για τον ΟΦΗ με ωραία κεφαλιά του Λουίζ Φελίπε. Αντιστράφηκε το σκηνικό στο δεύτερο 45λεπτο, οι Κρητικοί ήταν βελτιωμένοι, είχαν δύο δοκάρια με Τοράλ και Μοσκέρα, δεν “τελείωσαν” το ματς και το “πλήρωσαν” στο 86’ με το τρομερό γκολ του Γιουμπιτάνα για τον Ατρόμητο. Αν κάποια ομάδα άξιζε να κερδίσει, αυτή ήταν ο ΟΦΗ.

«Είχαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι σήμερα και νομίζω ότι αξίζαμε τον έναν βαθμό. Στα πρώτα μας παιχνίδια είχαμε την ατυχία να δεχθούμε και κόκκινες κάρτες, με τον Ολυμπιακό δε δικαιούμασταν να πάρουμε κάτι αλλά με την Κηφισιά η κόκκινη ήρθε νωρίς και αυτό μας επηρέασε. Οι παίκτες μου πάλεψαν και θα συνεχίσουν», είπε ο κόουτς Κόουλμαν. Η ομάδα του αναζητά ακόμη την πρώτη νίκη της σεζόν, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-1 με τον Βόλο και οι δύο σερί εκτός έδρας ήττες από Ολυμπιακό (4-0) και Κηφισιά (2-1). Ξανά εκτός ο Ντιρκς, δεν αλλάζει η αποστολή, ίσως παίξει βασικός ο χαφ Κούντε, που ανεβάζει επίπεδο τον Ατρόμητο.