*Στον πρώτο γύρο: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0

*Μόλις δύο νίκες πήρε η ΑΕΚ στα τελευταία 11 ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (εφτά νίκες για τους ερυθρόλευκους), αμφότερες πέρυσι στο ΟΑΚΑ (1-0 στη Σούπερλιγκ, 2-1 στον τελικό Κυπέλλου).

*Αήττητη η ΑΕΚ εντός έδρας στη Σούπερλιγκ σ’ όλο το 2016 και μέχρι στιγμής στο νέο έτος, μετράει ρεκόρ 14-6-0, δε δέχτηκε γκολ στα 15/20 παιχνίδια!

*Η κορυφαία ομάδα Α’ ημιχρόνου είναι η ΑΕΚ, μετράει ρεκόρ 10-9-1 στα πρώτα 45 λεπτά, δεν έχανε σε κανένα εντός έδρας (5-5-0). Στο 19-5 το επιμέρους σκορ για τον δικέφαλο μέχρι την ανάπαυλα.

*Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός είναι η κορυφαία ομάδα δεύτερου ημιχρόνου, εκεί έχει σκοράρει τα 25/43 γκολ του. Ωστόσο, μόλις τα 7 εξ αυτών είναι εκτός έδρας.

ΑΕΚ

Πεντάδα εξαιρετικά κρίσιμων και απαιτητικών αναμετρήσεων ξεκινά σήμερα για την ΑΕΚ, που παίζει υπό πίεση. Το 2-2 της περασμένης Δευτέρας με τον Ηρακλή επανέφερε τον προβληματισμό στις τάξεις της «ένωσης», η οποία παραμένει εκτός των θέσεων πλέι οφ, στο -3 απ’ την Ξάνθη, στο -5 απ’ τον Παναθηναϊκό, στο -6 απ’ τον ΠΑΟΚ και στο -8 απ’ τον Πανιώνιο! Τάσεις «αυτοκτονίας» είχε ο δικέφαλος, που ουσιαστικά «προσέφερε» δύο γκολ στον Ηρακλή, το πρώτο έπειτα από αδράνεια άμυνας και Μπάρκα και το δεύτερο από παροιμιώδη γκέλα του νεαρού τερματοφύλακα. Σώθηκαν τα προσχήματα με την ισοφάριση, αλλά οι δύο πόντοι που πήρε φέτος η ΑΕΚ κόντρα στον τραγικό Ηρακλή (0-0 στον πρώτο γύρο) προκαλούν προβληματισμό.

«Δε θεωρώ ότι είχαμε το μυαλό μας στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και ότι μας επηρέασε αυτό. Δε θα μας επηρεάσει αρνητικά το αποτέλεσμα, απεναντίας θα μας βοηθήσει. Κάποια στιγμή θα δεχόμασταν και γκολ. Με στεναχωρεί ο τρόπος που τα δεχτήκαμε τα γκολ που οφείλονται σε προσωπικά μας λάθη», επεσήμανε ο Χιμένεθ, που μεσοβδόμαδα είπε στους παίκτες του σχετικά με τον Ολυμπιακό: «Δεν χρειάζεται να πω πολλά πράγματα. Όλοι ξέρουμε και πόσο σημαντικό είναι αυτό το ματς και τι πρέπει να κάνουμε». Ακολουθεί εντός έδρας η Λάρισα και εν συνεχεία τριάδα «φωτιά» με Πανιώνιο (εκτός), ΠΑΟΚ (εντός) και Ατρόμητο (εκτός).

Πρόβλημα στα δεξιά της άμυνας, καθώς ο Γκάλο δεν πρόλαβε και ο Μπακάκης είναι τιμωρημένος. Πολλά τα σενάρια, με επικρατέστερο τη μετατόπιση του Βράνιες στη θέση και τη χρησιμοποίηση του Κολοβέτσιου στο κέντρο της άμυνας, ενώ «παίζει» και σενάριο για σχήμα με τρεις στόπερ. Επιστρέφει ο Πατίτο (Μέσος, 17,2).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 για την ΑΕΚ κόντρα στον Ηρακλή. Προηγήθηκε η ΑΕΚ στο 19’ με τον Βάργκας, το 1-1 ο Περόνε στο 39’, το 2-1 ο Μοντέιρο στο 64’. Ισοφάρισε η ΑΕΚ στο 76’, έμεινε με 10 παίκτες στο 82’.

Στατιστικό: Από 9/11 εντός έδρας NG προέρχεται η ΑΕΚ ανεξαρτήτως διοργάνωσης (παίξτο στον Stoiximan).

*Από 10/16 εκτός έδρας νίκες προέρχεται ο Ολυμπιακός σε όλες τις διοργανώσεις, στις έξι εξ αυτών σκόραρε τουλάχιστον 1 γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Δείτε τα Προγνωστικά Superleague (Κλικ εδώ)

Το ΑΕΚ – Ολυμπιακός παίζει στον Stoiximan

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Με «τσαλακωμένο» το ηθικό έρχεται ο Ολυμπιακός στο σημερινό ντέρμπι με την ΑΕΚ, καθώς την Πέμπτη πραγματοποίησε μια μάλλον «άνοστη» εμφάνιση στο πρώτο ματς με την Οσμανλίσπορ. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους ερυθρόλευκους, που σπατάλησαν όλο το πρώτο ημίχρονο με φλυαρίες, ανέβασαν κάπως στροφές στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά δε βρήκαν επιθετικές λύσεις. Πάντως, το 0-0 δεν είναι κακό αποτέλεσμα, καθώς ένα γκολ εκτός έδρας θα γείρει την πλάστιγγα υπέρ των Πειραιωτών. Σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός έρχεται απ’ το εντός έδρας 2-0 επί της Λάρισας. Δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 2-0 μέχρι το 9’ και να βάζει τις βάσεις για το «τρίποντο».

Το 0-0 με την Οσμανλίσπορ ήταν το πέμπτο σερί εντός έδρας ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, με τους ερυθρόλευκους να μετρούν ρεκόρ 3-2-0 και να κρατούν ανέπαφη εστία. Γενικά είναι αήττητοι στα τελευταία 15 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (10-5-0), παραμένουν πρώτοι στη βαθμολογία της Σούπερλιγκ με 51 πόντους, στο +13 απ’ τη δεύτερη θέση. «Θα είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι και δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με το ντέρμπι του πρώτου γύρου. Η ΑΕΚ βρίσκεται σε μία καλή κατάσταση. Πάνω από όλα, αυτό που έχει η ΑΕΚ είναι μία πάρα πολύ καλή άμυνα. Δέχεται λίγα γκολ στα τελευταία της παιχνίδια. Είναι πράγματα που θα πρέπει να προσέξουμε. Θα έχουμε ένα δύσκολο αγώνα», είπε ο Μπέντο.

Αυξάνονται οι λύσεις τον Πορτογάλο επιθετικό, που μπορεί να υπολογίζει εκ νέου στους Ιντέγιε (Επιθετικός, 25,14), Ντε Λα Μπέγια (Αμυντικός, 18,0), Ελιουνουσί (Εξτρέμ, 21,4) και Ντα Κόστα (Αμυντικός, 17,0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Οσμανλίσπορ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Από τέσσερα σερί 2-3 Goal προέρχεται ο Ολυμπιακός στη Σούπερλιγκ ανεξαρτήτως έδρας.