ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ

Την ήττα με 3-1 από την Έργκριτε γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Ντέγκερφορς, εκτός έδρας. Δεν της πάει τίποτα καλά σ’ αυτές τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, καθώς αγνοεί τη νίκη, όντας στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με δύο βαθμούς (0-2-2). Βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη στο πρώτο μέρος, μείωσε πριν την ολοκλήρωση του (38’), αλλά δεν έδειξε διάθεση να κυνηγήσει την ισοφάριση. Δέχθηκε και το 3-1 στο 74’ και εκεί τα… παράτησε. Μεγάλο το πρόβλημα που αντιμετωπίζει στα μετόπισθεν, αφού η εστία της έχει παραβιαστεί και τις τέσσερις φορές, σε αντίθεση με το σκοράρισμα, όπου βρίσκει λύσεις. Τιμωρημένος ήταν στο προηγούμενο ο τεχνικό Βέρνερ, επιστρέφει στο ματς με την Ατβίνταμπεργκ. Εξέτισε την ποινή του και επιστρέφει στην ενδεκάδα ο Αζουλάι (ΑΜ 9/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Ντέγκερφορς.

Στατιστικό: Τρία σερί N/G μετράει η Ντέγκερφορς στα τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

ΑΤΒΙΝΤΑΜΠΕΡΓΚ

Από την άλλη πλευρά η Ατβίνταμπεργκ έδειξε χαρακτήρα και με ανατροπή κατάφερε να πάρει το πρώτο της «τρίποντο» στη σεζόν, επικρατώντας με 2-1 της Ασιρίσκα, εντός έδρας. Έπαιζε καλή μπάλα στα προηγούμενα παιχνίδια και δικαιούταν τη νίκη. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος (31’ 0-1), έκανε τη δική της αντεπίθεση στην επανάληψη και με δύο γκολ σε επτά λεπτά (72’, 79’) γύρισε το παιχνίδι. Καλό το κλίμα πλέον στα αποδυτήρια μετά την πρώτη επιτυχία, μπορεί να αποδώσει καλύτερα αν δέσουν ακόμη περισσότεροι οι καινούργιοι παίκτες μεταξύ τους. Έμφαση στην άμυνα έδωσε μέσα στην εβδομάδα ο Ρόαρ Χάνσεν, καθώς η αμυντική της λειτουργία δείχνει να μην πατάει καλά στο ξεκίνημα (έχει δεχτεί γκολ και στις τέσσερις αγωνιστικές που έδωσε).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ασιρίσκα.

Στατιστικό: Τέσσερα συνεχόμενα Over 2,5 μετράει η Ατβίνταμπεργκ στα φετινά της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.