ΓΚΑΪΣΛΙ

Την δεύτερη διαδοχική της ήττα υπεστη την προηγούμενη αγωνιστική η Γκάισλι. Μετά την ήττα από την Μάκλσφιλντ, η ομάδα του Μαρκ Μπάουερ φιλοξενήθηκε από την Μπόρεχαμ Γουντ, από την οποία και ηττήθηκε με 1-0. Μετά την ήττα της αυτή, η Γκάισλι έπεσε εντός της ζώνης του υποβιβασμού, μετρώντας 46 βαθμούς σε 45 παιχνίδια, ούσα ένα βαθμό κάτω από τις Μπόρεχαμ Γουντ και Χάλιφαξ, με τις οποίες μάχεται και για την παραμονή. Νίκη για να παραμονής ζήτησε ο Μπάουερ από τους παίκτες του, κόντρα στην αδιάφορη Τορκί. Μετράει μόλις μια νίκη στα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, έχοντας επίσης τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Μπόρεχαμ Γουντ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΤΟΡΚΙ

Αήττητη παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Τορκί, η οποία έχει απολογισμό δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κέβιν Νίχολσον φιλοξένησε την Μπάροου, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Μπορεί στο πρώτο μέρος να ήταν πίσω στο σκορ με 0-1, ωστόσο στην επανάληψη κατάφερε να ισοφαρίσει αρχικά στο 61′ με τον Ρίτσαρντς και στη συνέχεια να πάρει το προβάδισμα, με το τέρμα του Μπλίσετ στο 81ο λεπτό. Εν τέλει όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, καθώς ισοφαρίστηκε λίγο πριν το φινάλε. Πολύτιμος αυτός ο βαθμός, καθώς πλέον εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία, φτάνοντας τους 51 βαθμούς σε 45 παιχνίδια, απέχοντας πέντε βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη και την Γκίσελι. Διαθέτει τη δεύτερη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, έχοντας δεχθεί 72 τέρματα, εννέα λιγότερα από την Χάλιφαξ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Μπάροου για το Πρωτάθλημα.