11η αγωνιστική (εξ αναβολής)

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 7 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Βαλερένγκα – Σάντεφιορντ 2-3

ΣΑΝΤΕΦΙΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 4-3 εκτός έδρας, από τη Βίκινγκ, στο πρωτάθλημα. Στο 12’ και στο 17’ οι Ντε Λάνλαϊ και Σάλβεσεν έκαναν το 2-0. Στο 29’ ο Νιενετούε το 2-1, στο 42’ ο Αλ Σαέντ το 2-2 του ημιχρόνου. Στο 53’ και πάλι ο Σάλβεσεν το 3-2, στο 85’ ο Αντεγκμπένρο το 4-2. Στο 90’ ο Τβέτερ με εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 4-3.

Η Σάντεφιορντ ήταν μαχητική στο Σταβάνιερ απέναντι στη Βίκινγκ (4-3), έχασε στις λεπτομέρειες, αλλά συνολικά άφησε καλές εντυπώσεις. Τρίτη ήττα στα τελευταία πέντε ματς στο πρωτάθλημα, τη διατηρούν χαμηλά στην κατάταξη, οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και το επόμενο διάστημα είναι κρίσιμο για το στόχο της παραμονής.

Μοναδική επιτυχία στα πρόσφατα έξι παιχνίδια είναι όταν επικράτησε της Στρόμσγκοντσετ με 2-0 εντός έδρας και αναθάρρησε ψυχολογικά και βαθμολογικά. Στο αγωνιστικό σκέλος, δεν αναφέρθηκαν νέα προβλήματα απουσιών, είναι σταθερά εκτός ο Σιμόν Αμίν λογω τραυματισμού.

Σάντεφιορντ Στατιστικά

*7/10 ματς τελευταία έληξαν με goal/goal

*7/10 παιχνίδια είχαν over 2.5 τέρματα

*Δέχεται γκολ σε 5/10 ματς εντός έδρας

ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με σκορ 2-4 από τη Μπόντο/Γκλιμτ, στο Κύπελλο. Στο 3’ ο Σάλτνες σκόραρε για το 0-1, στο 15’ ο Ίλιτς ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο. Στο 56’ ο Μουμπάνια το 1-2, στο 59’ ξανά ο Ίλιτς το 2-2. Στο 86’ ο Μουμπάνια και στο 90+5’ ο Σέρενσεν διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Βαλερένγκα βελτιώνεται με πολύ αργά αλλά σταθερά βήματα, είναι δεδομένο ότι ο Μπάκε θα κάνει δουλειά, ωστόσο, φέτος ο στόχος παραμένει η αποφυγή του υποβιβασμού και του χρόνου η καλύτερη πορεία. Πάλεψε το ματς στην έδρα της Μπόντο/Γκλιμτ (4-2), μεσοβδόμαδα για το Κύπελλο, όμως έχασε και αποκλείστηκε από τον τελικό της διοργάνωσης.

Στο πρωτάθλημα, επικράτησε τελευταία της Άαλεσουντ με σκορ 3-1 στο Όσλο, νίκη που αποτέλεσε την πρώτη επιτυχία με τον Μπάκε στην τεχνική ηγεσία. Δεν έχει χάσει σε έξι αγωνιστικές, όμως μετρά δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα.

Όσον αφορά την αποστολή, παραμένει τραυματίας ο αναπληρωματικός κίπερ Στραντ-Κόλμπγιορνσεν.