*31η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Ζυρίχη – Σιόν 0-3, Σιόν – Ζυρίχη 0-1, Σιόν – Ζυρίχη 0-1

*NG στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΖΥΡΙΧΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (4-0) από τη Σερβέτ. Δύο γκολ πέτυχε ο Μπεντία (1′, 54′), από ένα οι Πφλούκε (38′) και Τουατί (85′).

Δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα της αναμέτρησης στο “Stade de Genéve”, βρέθηκε με το καλημέρα πίσω στο σκορ κι απείλησε μόλις μία φορά σε ολόκληρη τη διάρκεια αυτής. Γλίτωσε από ακόμα μεγαλύτερο διασυρμό χάρη στην εκπληκτική (τηρουμένων των αναλογιών) εμφάνιση του τερματοφύλακα Μπρέχερ (οχτώ αποκρούσεις).

Η Ζυρίχη ηττήθηκε με 4-0 από τη Σερβέτ μη καταφέρνοντας να ξεφύγει περισσότερο από την ουραγό Βίντερτουρ (+4), μετράει μία νίκη σε πέντε αγωνιστικές επί της Σεν Γκάλεν (1-0 εντός) την προηγούμενη βδομάδα (δύο ισοπαλίες, δύο ήττες). Στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις με τη Σιόν πανηγύρισε πέντε “τρίποντα” (μία ισοπαλία, μία ήττα). Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή των Μπορανιγιάσεβιτς και Τζεμάιλι.

ΖΥΡΙΧΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΙΟΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από τη Βασιλεία. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Ζεκίρι (17′) και Εντόι (40′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σίο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Παρά την ανταγωνιστικότητα που έβγαλε στον αγωνιστικό χώρο, η Σιόν δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Βασιλείας γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 2-1 μεσοβδόμαδα. Παρουσιάστηκε πιο κινητική στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς, ωστόσο, να απειλεί σημαντικά την αντίπαλη εστία.

Δεύτερη σερί ήττα για το συγκρότημα του Μπετονί που μετράει δύο νίκες σε τρεις εκτός έδρας αγωνιστικές (5-4 διαφορά γκολ). Την τελευταία φορά που επισκέφτηκε την έδρα της Ζυρίχης επικράτησε με το εμφατικό 3-0 στις 7 Αυγούστου 2022. Η αμέσως προηγούμενη νίκη της σημειώθηκε δύο χρόνια νωρίτερα (2-0). Εξέτισαν την τιμωρία τους οι Σιπριέν, Ντιούφ και Ζαγκρέ, αμφίβολος ο Καβαρέ.