* Goal/Goal τα 6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Μορεϊρένσε στα 9 τελευταία επίσημα μεταξύ τους (6-3-0).

* Στο 1ο γύρο (11/12): Ζιλ Βισέντε – Μορεϊρένσε 1-1

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Μπενφίκα. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Κοκτσιού (18’), Αραούζο (45+1’), Ρολέισερ (78’).

3η διαδοχική εκτός έδρας ήττα δίχως να σκοράρουν γνώρισαν την Κυριακή στη Λισαβόνα οι “βερδεμπράνκος” που δείχνουν να έχουν χάσει κομμάτι της συγκέντρωσης και της αποτελεσματικότητά τους τον τελευταίο ενάμιση μήνα.

Σε μετάβαση δέχθηκαν το πρώτο γκολ από την Μπενφίκα, είχαν γεμάτο δοκάρι για άμεση απάντηση απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με δοκάρι των γηπεδούχων και δεύτερο γκολ σε φάση διαρκείας από κόρνερ. Τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο, η Μπενφίκα διατήρησε τον έλεγχο και είχε αρκετές στιγμές πριν βρει και τρίτο γκολ χτυπώντας κάθετα την άμυνα της Μορεϊρένσε.

Ο κόουτς Μπόρζες δήλωσε ότι η ομάδα του ξεπέρασε γρήγορα την ήττα στο “Ντα Λουζ” και είναι απόλυτα συγκεντρωμένη για τη σημερινή δοκιμασία, γνωρίζοντας ότι θα δει νέα στοιχεία από τον αντίπαλο. Επιπλέον ενημέρωσε ότι ο Μάντσον (μέσος) είναι ξανά διαθέσιμος, οπότε απουσιάζει μόνο ο Ερνάνι (εξτρέμ).

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 11/12 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-4) από την Σπόρτινγκ. Σκόρερ των φιλοξενούμενων οι Τρινκάο (7’, 31’), Ντιομαντέ (11’) και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με αυτογκόλ (38’).

Με εντός έδρας συντριβή συνδυάστηκε το πρώτο παιχνίδι μετά την αλλαγή στον πάγκο, οι “κόκορες” γνώρισαν 4η διαδοχική ήττα την προηγούμενη Παρασκευή, συμπλήρωσαν 7 ματς δίχως νίκη για να βρεθούν στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Ήταν σοκ για τους παίκτες η απομάκρυνση του αγαπητού κόουτς Καμπέλος και αυτό φάνηκε στο ξεκίνημα του αγώνα απέναντι στην πρωτοπόρο. Ανήμπορη να ανταπεξέλθει η Ζιλ Βισέντε στο πρέσινγκ της Σπόρτινγκ, κυριαρχήθηκε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο για να δεχθεί 4 γκολ και στο δεύτερο γλίτωσε από διασυρμό γιατί οι αντίπαλοι τράβηξαν χειρόφρενο. Στο φινάλε είχε τις στιγμές για το γκολ της τιμής.

Την επομένη της ήττας ανακοινώθηκε η πρόσληψη του 36χρονου κόουτς Μαζέ Τορέκο που μέχρι πρότινος ήταν στον πάγκο της Τοντέλα, την οποία είχε στην 5η θέση της Β’ κατηγορίας. Ουδέποτε έχει προπονήσει στη Liga Portugal.

“Δεν μπορούμε να κρύψουμε τα προβλήματα, η Ζιλ Βισέντε βρίσκεται σε δύσκολη κατάσταση. Πρέπει να έχουμε πνεύμα πολεμιστή για να ξεπεράσουμε αυτή τη φάση. Έχουμε μια καλά καθορισμένη στρατηγική και όλοι γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν.” δήλωσε ο νέος τεχνικός πριν το ντεμπούτο του.

Επιστρέφει από τιμωρία ο Τουρέ (εξτρέμ), παραμένει εκτός ο τραυματίας Μορέιρα (εξτρέμ).