14η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα σημερινά προγνωστικά στοιχήματος

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 6-0 από την Άρσεναλ, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Δέχθηκε πέντε τέρματα μέχρι την ανάπαυλα (13′, 21′, 23′, 27′, 45’+1), με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται με πέναλτι στο 86ο λεπτό.

Τη χειρότερη ευρωπαϊκή βραδιά της ιστορία της γνώρισε μεσοβδόμαδα η Λανς. Την περασμένη Τρίτη, η ομάδα του Φρανκ Εζ φιλοξενήθηκε από την Άρσεναλ, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 6-0, στα πλαίσια του Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν χωράνε πολλά για την εικόνα του ματς, με τους Άγγλους να είναι με διαφορά ανώτεροι και να “καθαρίζουν” από το ημίχρονο κιόλας (5-0), πριν βάλουν το “κερασάκι” στα τελευταία λεπτά. Η ίδια πάντως στην καλύτερη στιγμή της, είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι σε προσπάθεια του Μεδίνα, λίγο πριν την ανάπαυλα.

Ελπίζει μόνο σε συνέχεια μέσω του Γιουρόπα Λιγκ, κάτι που για να κάνει πράξη, θα πρέπει να μην ηττηθεί στο εντός με τη Σεβίλλη (12/12), την τελευταία αγωνιστική των ομίλων. Εντός συνόρων πάντως, “τρέχει” αήττητη οκτώ αγωνιστικών (5-3-0), μετά και το διπλό επί της Κλερμόν (0-3), που τη διατηρεί στην έκτη θέση της κατάταξης, μέχρι τώρα. Επιπλέον, κράτησε το μηδέν στις πέντε τελευταίες στροφές της διοργάνωσης.

“Έχουμε δικαίωμα στο λάθος, στο να χάνουμε τα παιχνίδια μας. Αλλά αυτό που μετράει είναι να έχουμε άμεση επιστροφή στη μάχη, να κρατάμε τις αξίες και την ταυτότητα μας”, δήλωσε ο κόουτς Εζ.

Λανς Στατιστικά

*No Goal τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Λιλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 27′ και πέντε λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Άμεση ήταν η επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Λυών, μετά και την πρώτη φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα, με αντίπαλο τη Ρεν (0-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε τη Λιλ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2. Δέχθηκε και τα δυο τέρματα μετά από ένα πολύ κακό για την ίδια πρώτο ημίχρονο. Επέστρεψε με τρεις αλλαγές από τα αποδυτήρια και έδειξε εμφανώς αλλαγμένη προς το καλύτερο, δημιούργησε φάσεις, αλλά δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Μετά και από αυτή τη νέα αποτυχία, ο Φάμπιο Γκρόσο αποτέλεσε παρελθόν την περασμένη Πέμπτη, μετά από δυο μήνες στην τεχνική ηγεσία της ομάδος. Τρία τα βασικά ονόματα που έχουν πέσει στο τραπέζι για να αντικαταστήσουν τον Ιταλό. Πρώτος και επικρατέστερος είναι ο Μπρούνο Ζενεσιό, που προ ημερών αποχώρησε από τη Ρεν, έχοντας περάσει για μια τετραετία και από τη Λυών (2015-19). Οι άλλοι δυο είναι οι Κλαούντιο Κασάπα (Μόλενμπεεκ) και Αντουάν Κομπουαρέ.

Στο σημερινό παιχνίδι πάντως, χρέη υπηρεσιακού αναλαμβάνει ο Πιέρ Σατζ. Σταθερά στην ουρά της κατάταξης η Λυών, με επτά βαθμούς σε δώδεκα παιχνίδια, ενώ την ερχόμενη Τετάρτη (06/12), θα δώσει το εξ αναβολής ντέρμπι με τη Μαρσέιγ.