*Στον Α’ γύρο: Σλάβια Πράγας – Φάσταβ Ζλιν 2-1

*7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*Δέκα συνεχόμενες νίκες μετράει η Σλάβια Πράγας με αντίπαλο την Ζλιν (0-0-10).

ΦΑΣΤΑΒ ΖΛΙΝ

Προηγούμενο ματς: Δεν κατάφερε να προβάλλει ιδιαίτερες αντιστάσεις στο εκτός με αντίπαλο την Τέπλιτσε και έχασε με 2-1. Δέχτηκε το γκολ στο 36′, ισοφάρισε από το πουθενά (59′), ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε λίγα λεπτά αργότερα (62′).

Δεν περιμένει το παιχνίδι απέναντι στην Σλάβια Πράγας για να μαζέψει βαθμούς και να βγάλει τον εαυτό της από την δύσκολη θέση στην οποία έχει περιέλθει. Πέραν τούτου όμως, θα το παλέψει. Το παιχνίδι απέναντι στην Τέπλιτσε ήταν τέτοιο που θεωρητικά έπρεπε να δείξει καλύτερο πρόσωπο, αλλά για μια ακόμη φορά έβγαλε μεγάλη αστάθεια στην απόδοσή της και δεν μπόρεσε να αντιδράσει όσες φορές δέχτηκε πίεση. Τραυματίες οι Ζακ, Τκαχ και Ρακοβάν.

Φάσταβ Ζλιν Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ

Προηγούμενο ματς: Τεράστια νίκη με 4-3 απέναντι στην Γιάμπλονετς την περασμένη αγωνιστική. Προηγήθηκε τρεις φορές (!) στο πρώτο ημίχρονο (3′, 11′, 24′), αλλά η αντίπαλος κατάφερε να απαντήσει σε όλες (5′, 14′, 48′). Όλα έδειχναν ισοπαλία, ωστόσο ένα γκολ του Γιουρέτσκα σε νεκρό χρόνο έδωσε την νίκη στην Σλάβια (90+7′).

Πανηγυρίστηκε έξαλλα η νίκη απέναντι στην Γιάμπλονετς, ειδικά από την στιγμή που είχε κερδίσει νωρίτερα η Σπάρτα. Θα μπορούσε να είχε καθαρίσει το ματς πολύ νωρίτερα αλλά η άμυνά της βρέθηκε σε κάκιστη μέρα και δέχτηκε τρία γκολ σε ισάριθμες κλασσικές ευκαιρίες της φιλοξενούμενης. Συνεχίζει σταθερά στο κυνήγι της συμπολίτισσας Σπάρτα Πράγας (-5 με ματς λιγότερο) έχοντας ως μοναδική παραφωνία το τελευταίο τρίμηνο, την εντός έδρας ήττα από την Βικτόρια Πλζεν. Τραυματίας παραμένει ο αμυντικός Πεχ, ο κίπερ Στάνεκ και ο στόπερ Σινιάν. Συμπλήρωσε κάρτες ο Τίχανι, αμφίβολος ο μέσος Ζαφείρης.