*Δεύτερος προκριματικός γύρος του Τσάμπιονς Λιγκ. Νοκ άουτ αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Τσέλιε – Μόλντε στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΤΣΕΛΙΕ ΑΝΑΛΥΣΗ (Σλοβενία, 328)

Χωρίς να πείσει απόλυτα με την εμφάνισή της, η πρωταθλήτρια Σλοβενίας Τσέλιε επικράτησε 3-0 της Ντάνταλκ εντός έδρας, πανηγυρίζοντας την πρόκρισή της στον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Την κολακεύει το σκορ, δεν ήταν καλύτερη από την αντίπαλο σε κανένα σημείο του αγώνα, βρήκε τον τρόπο να σκοράρει τρεις φορές, πετυχαίνοντας τα δύο τελευταία γκολ στο 89’ και 95’ λεπτό της συνάντησης.

Ο δείκτης δυσκολίας είναι λογικό να μεγαλώνει σε αυτή την προκριματική φάση, μπορεί να μην έχει πολλά επίσημα παιχνίδια στα πόδια της σε σχέση με τη Μόλντε, ωστόσο παίζει στην έδρα της και αυτή θα προσπαθήσει να αξιοποιήσει για να προκριθεί στον 3ο προκριματικό γύρο. Επέστρεψε σε προκριματικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης έπειτα από πέντε χρόνια και αγωνίζεται για πρώτη φορά στο Τσάμπιονς Λιγκ. Έχει να προκριθεί σε επόμενη φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης από τη σεζόν 2003-204.

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Σλοβενίας, η Τσέλιε γνώρισε δίκαιη ήττα με 2-0 από τη Μούρα εντός έδρας. Ο τεχνικός Κόσιτς προφύλαξε κάποιους βασικούς ποδοσφαιριστές ενόψει Μόλντε.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-0 από τη Μούρα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 4’, δέχθηκε το 0-2 στο 62’.

ΤΣΕΛΙΕ Στατιστικά

*N/G τα έξι πρόσφατα παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan).

*Κράτησε ανέπαφη την εστία της στα 4/6 πρόσφατα παιχνίδια της.

ΜΟΛΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ (Νορβηγία, 95)

Έκανε… περίπατο στον προηγούμενο προκριματικό γύρο, με τη Μόλντε να ξεπερνάει πανηγυρικά με 5-0 το εμπόδιο της φινλανδικής Κουόπιο στη Νορβηγία. Πιο αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε δις πηγαίνοντας με σημαντικό προβάδισμα στην ανάπαυλα. Κυριάρχησε απόλυτα στο δεύτερο μέρος, πέτυχε ακόμα τρία τέρματα σε εκείνο το διάστημα, φτάνοντας με τεράστια άνεση στην πρόκριση.

Επέστρεψε σε προκριματικά Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά μετά το 2015, τότε ξεκίνησε από τον 2ο προκριματικό γύρο ξεπερνώντας το εμπόδιο της Πιούνικ Ερεβάν (νίκη 5-0 εντός, ήττα 1-0 εκτός), για να αποκλειστεί στον 3ο προκριματικό γύρο από τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ με δύο ισοπαλίες (1-1 εκτός, 3-3 εντός). Τη σεζόν 2015-2016 η καλύτερη της ευρωπαϊκή πορεία στο Γιουρόπα Λιγκ, προκρίθηκε από όμιλο με Φενερμπαχτσέ, Άγιαξ και Σέλτικ, για να αποκλειστεί στη φάση των “32” από τη Σεβίλλη (νίκη 1-0 εντός, ήττα 3-0 εκτός).

Σε εξέλιξη η νορβηγική λίγκα, η Μόλντε επανήλθε στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας με το καθαρό 2-0 της Οντ Γκρένλαντ εντός έδρας. Βρίσκεται σταθερά στη 2η θέση με 34 πόντους, στο -7 από την πρωτοπόρο Μπόντο Γκλιμτ και στο +6 από την 3η Οντ Γκρένλαντ, έχοντας από αμφότερες παιχνίδι παραπάνω. Επιστρέφει ο Χουσάιν (Μέσος, 15, 6), παραμένουν τραυματίες οι Μπιέρνμπακ (Αμυντικός, 11, 0), Γκρέγκερσεν (Αμυντικός, 3, 0), διαθέσιμος ο Γουίνγκο (Μέσος, 13, 1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 κόντρα στην Οντ Γκρένλαντ. Προηγήθηκε με τον Τζέιμς στο 77’, έκανε το 2-0 με τον Πέντερσεν στο 90’+4’.