*2η αγωνιστική.

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν πέρυσι στο Κύπελλο, με την ΑΕΚ να παίρνει 2/2 νίκες με συνολικό σκορ 6-1.

*Αήττητη η ΑΕΚ στα τελευταία 8 ματς κόντρα στον Πανσερραϊκό (6-2-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας ήττα 1-0 κόντρα στην Αντβέρπ. Το γκολ ο Γιάνσεν στο 16’. Με δέκα παίκτες απ’ το 50’ η Αντβέρπ. Είχε καθαρές φάσεις η ΑΕΚ, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, δεν απείλησε όσο θα ήθελε στο δεύτερο μέρος.

Δεν είχε καθαρό μυαλό στο εκτός έδρας ματς των πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Αντβέρπ, υπέστη ήττα που τη βάζει σε περιπέτειες ενόψει της ρεβάνς. Δεν είχε αμυντική ισορροπία στα πρώτα λεπτά, ωστόσο απείλησε με τον τρομερό Λιβάι Γκαρσία, που δεν είχε αντίπαλο. Δέχτηκε γκολ στο 16’ και στη συνέχεια πίεσε για την ισοφάριση, εντούτοις μετά την αποχώρηση του Γκαρσία έχασε μπόλικη απ’ τη δυναμική της. Στο δεύτερο μέρος πήρε γρήγορα αριθμητικό πλεονέκτημα, φόρτωσε την επίθεση, αλλά είχε κακές επιλογές και βιαστικές αποφάσεις, σέντραρε πάρα πολύ και ο αντίπαλος δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει το «μηδέν».

«Γνωρίζαμε ότι ο αντίπαλος ήταν μια γρήγορη και δυνατή ομάδα, καλή στις αντεπιθέσεις και στο ποδόσφαιρο πρέπει να βάζεις γκολ. Ο αντίπαλος το πέτυχε με την πρώτη ευκαιρία που έκανε και όταν έμεινε με δέκα παίκτες, προφανώς αμύνθηκε καλά. Σε κάποιες φάσεις κάναμε αυτό που έπρεπε να κάνουμε όταν ο αντίπαλος έμεινε με δέκα παίκτες, σε κάποιες φάσεις δεν παίρναμε σωστές αποφάσεις. Ίσως κάναμε πολλές σέντρες και λίγα σουτ από μέση απόσταση», είπε ο κόουτς Αλμέιδα.

Η ομάδα του δεν αγωνίστηκε στην πρεμιέρα της περασμένης εβδομάδας, καθώς έπαιζε το Σάββατο κόντρα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Με δεδομένο ότι την Τετάρτη ακολουθεί η ρεβάνς με την Αντβέρπ, σήμερα θα παραταχθεί με σαρωτικό ροτέισον, το πιθανότερο είναι ότι μόνον οι Σιντιμπέ και Αθανασιάδης θα είναι στο αρχικό σχήμα συγκριτικά με την ομάδα που παρατάχθηκε στο Βέλγιο. Έμειναν εκτός αποστολής οι Βίντα, Τσούμπερ, Άμραμπατ, Χατζισαφί και Στάνκοβιτς.

ΑΕΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*ΝG τα 4/7 φιλικά και επίσημα ματς.

*Έρχεται από έξι σερί Over 2.5 σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στον Ολυμπιακό. Το 1-0 ο Μπιέλ στο 63’, το 2-0 έκανε ο Ελ-Αραμπί με πέναλτι στο 87’. Με δέκα παίκτες απ’ το 4’ ο Πανσερραϊκός, που έχασε πέναλτι στο 54’ με τον Άλεξιτς.

Ό,τι είχε σχεδιάσει για την πρεμιέρα της περασμένης εβδομάδας κόντρα στον Ολυμπιακό πήγε «στράφι» μόλις στο τέταρτο λεπτό. Ένα «φθηνό» λάθος έφερε την αποβολή του Χάγιεκ πάρα πολύ νωρίς και υποχρέωσε τον Πανσερραϊκό σε πλήρως παθητικό παιχνίδι, περισσότερο απ’ ότι θα ήθελε. Η ομάδα των Σερρών στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, δεν απειλήθηκε όσο θα περίμενε. Είχε μεγάλη ευκαιρία στο 54’ με το πέναλτι του Άλεξιτς (το έστειλε στο δοκάρι), ο Ολυμπιακός πίεσε πολύ και βρήκε τις λύσεις, επικράτησε 2-0. Πήραν καλό βαθμό τα «λιοντάρια», με δεδομένο ότι το ματς ήταν αυξημένων απαιτήσεων.

«Είμαι ευχαριστημένος με όλα τα παιδιά. Δεν είναι εύκολο να παίζεις με 10 παίκτες σχεδόν από το πρώτο λεπτό. Φυσικά και είχαμε ευκαιρία με το πέναλτι. Πρέπει να συνεχίσουμε στον δρόμο που ξεκινήσαμε μαζί», είπε ο κόουτς Γκαρσία. Αρκετές οι απουσίες σήμερα, εκτός απ’ τον τιμωρημένο Χάγιεκ, έμεινε εκτός λόγω τραυματισμού ο μέσος Χατζηστραβός, ωστόσο μπήκε στην αποστολή ο νεοαποκτηθείς στόπερ Μπέργκστρομ.