17η αγωνιστική

*Η Τρουά επικράτησε και στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια με αντίπαλο την Αμιάν.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΤΡΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε δίχτυα στο 34ο λεπτό με τον Λεφέμπβρ, με τους γηπεδούχους να μένουν με δέκα παίκτες στο 64′.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Τρουά, μετά και τις δυο ήττες από Αζαξιό (1-0 εκτός) και Γκινγκάμπ (0-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από τη Μπορντό, στην έδρα της οποίας πανηγύρισε το διπλό με 0-1. Παρατάχθηκε κυρίως με αμυντικούς προσανατολισμούς, ωστόσο κόντρα στη ροή πήρε προβάδισμα με υποδειγματική αντεπίθεση. Άντεξε στην όποια πίεση δέχθηκε στην πορεία, για να πάρει το διπλό.

Αποτέλεσμα σημαντικό, στην προσπάθεια που κάνει για να βγει από την επικίνδυνη ζώνη και να ανέβει στην κατάταξη. Επικράτησε μια φορά στα έξι τελευταία εντός της, στα οποία είχε ακόμη δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Παρότι φαίνεται να έχει έρθει σε συμφωνία με τον Νταβίντ Γκιόν, εν τέλει αποφάσισε να αναβάλει την πρόσληψη του, χωρίς να γίνουν γνωστοί οι λόγοι. Συνεχίζει έτσι με υπηρεσιακό τον Αλού Ντιαρά.

Τρουά Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΜΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Σεντ Ετιέν, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Λοτεΐ στο 45ο λεπτό.

Τη νίκη ωστόσο πανηγύρισε και πάλι και η Αμιάν, μετά από δυο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ομάρ Νταφ υποδέχθηκε τη Σεντ Ετιέν, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, ωστόσο άντεξε μέχρι τέλους στην πίεση που δέχθηκε, σκοράροντας παράλληλα το μοναδικό τέρμα κόντρα στη ροή, στο φινάλε του ημιχρόνου.

Βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 23 βαθμούς, όσους έχει και η Ροντέ. Πανηγύρισε ένα διπλό στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (1-1-3). Την τρίτη και τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του εκτίει ο Λουίς Μαφουτά, όντας μπλεγμένος σε παράνομο στοιχηματισμό.