17η Αγωνιστική

* No Goal τα 7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Αήττητη εντός έδρας (3-2-0) η Τίγκρε απέναντι στην Ατλ. Τουκουμάν!

ΤΙΓΚΡΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Ιντεπεντιέντε. Ο Βαγιέχο (5’) άνοιξε το σκορ για την Ιντεπεντιέντε, ο Ρετέγκι με πέναλτι (31’) ισοφάρισε για την Τίγκρε και ο Καουτερούτσιο στο 90+5’ έκρινε το αποτέλεσμα.

Το πλασματικό αήττητο σερί (4-4-0) που έτρεχε η “ματαδόρ” σταμάτησε το περασμένο Σάββατο στην Αβεγιανέδα, όπου παρότι η ήττα από την Ιντεπεντιέντε ήρθε στο φινάλε ήταν απόλυτα δίκαιη.

Μπήκαν ζωηρά στο ματς οι γηπεδούχοι και με τη βοήθεια της κερκίδας άνοιξαν το σκορ με εντυπωσιακό τελείωμα, αλλά η Τίγκρε κατάφερε να ανακτήσει τον έλεγχο ως το φινάλε του ημιχρόνου. Δεν είχε καθαρή ευκαιρία ωστόσο και ισοφάρισε με συγκυριακό πέναλτι. Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο η Ιντεπεντιέντε, εκμηδένισε τις απειλές τις Τίγκρε, ήταν γρήγορη στις μεταβάσεις της, είχε οριακά ακυρωθέν γκολ και δύο μεγάλες χαμένες ευκαιριες πριν το γκολ στις καθυστερήσεις.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Γκαράι (εξτρέμ), Πρότι (φορ), Βέρα (φορ).

Την Τετάρτη υποδέχεται την Ντεπόρτες Τολίμα για την 4η αγωνιστική του Copa Sudamericana.

ΤΙΓΚΡΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΤΟΥΚΟΥΜΑΝ

Προηγούμενο ματς: Ήττα (1-3) από την Εστουδιάντες Ρίο Κουάρτο για το Κύπελλο. Η Ατλέτικο προηγήθηκε με τον Ροντρίγκες στο 56ο λεπτό, αλλά η Εστουδιάντες γύρισε το παιχνίδι με Ρεϊνάγκα (73’, 79’) και Βιγιάλμπα (90+2’).

Εκεί που έδειχνε να βρίσκει τα πατήματά της η “ντεκάνο” παίρνοντας αποτελέσματα απέναντι σε Ρίβερ, Ράσινγκ, Ροσάριο Σεντράλ και Εστουδιάντες, την πήρε ξανά ο κατήφορος και απόψε ταξιδεύει με πληγωμένη ψυχολογία στα προάστια του Μπουένος Άιρες, αφού χάθηκε ο στόχος του Κυπέλλου.

Πλήρωσε ακριβά το rotation που έκανε ο κόουτς Πουσινέρι στο παιχνίδι της Τρίτης, η εναλλακτική 11αδα απέτυχε να διαχειριστεί το προβάδισμα απέναντι σε μία μεσαία ομάδα της Β’ κατηγορίας.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, προέρχεται από την δίκαιη εντός έδρας ήττα από την Αρχεντίνος Τζούνιορς (1-2), της οποίας τη δημιουργικότητα δεν κατάφερε να περιορίσει. Μεγαλώνει το άγχος στον σύλλογο αφού κατηφορίζει στην ειδική βαθμολογία υποβιβασμού, με την απόσταση πλέον από την επικίνδυνη ζώνη να μην είναι ασφαλής.

Δεν ταξίδεψαν στη Βικτόρια οι τραυματίες Γκονσάλες (μέσος), Σάντσες (μέσος), Εστιγκαρίμπια (φορ) και ο Πουτς (φορ) λόγω υποχρεώσεων με την Under-20 της Αργεντινής.