* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (29/10): Καραγκιουμρούκ – Τραμπζονσπόρ 0-0

* Στο 2ο γύρο (09/03): Τραμπζονσπόρ – Καραγκιουμρούκ 5-1

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Καϊσέρισπορ. Οι Ντεστάν (24’) και Πεπέ (58’) σκόραραν για την Τραμπζονσπόρ και ο Μπουραμπιά (87’) μείωσε για τους γηπεδούχους.

Η πορεία “καρδιογράφημα” του τελευταίου ενάμιση μήνα συνεχίζεται για τους “μπορντο-μαβιλερί”, στις δύο σερί εντός έδρας ήττες απάντησαν με διπλά σε Ικόνιο και Καισάρεια και διατηρούνται στην 3η θέση της Super Lig.

Καλύτερη για μία ώρα αγώνα η Τραμπζονσπόρ, ουσιαστική στις λίγες τελικές (9) που δημιούργησε. Ο φορμαρισμένος Μενιέ (δεξί μπακ) δημιούργησε το 0-1 με άψογη σέντρα. Από το δεξί άκρο απείλησε ξανά πριν την ανάπαυλα και πέτυχε δεύτερο γκολ που ακυρώθηκε για φάουλ νωρίτερα. Ο σκόρερ του πρώτου γκολ “σέρβιρε” με το κεφάλι για το 0-2, από βολέ του κίπερ της και λίγο αργότερα ο Φούντας σημάδεψε το δοκάρι εξ επαφής και προ κενής εστίας. Απο γκάφα του κίπερ Τσακίρ στο build up μείωσε η Καϊσέρισπορ, αλλά δεν απείλησε με ισοφάριση.

Για να βρεθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου, το οποίο έχει κατακτήσει 9 φορές, απέκλεισε κατά σειρά τις Τσορούμ (3-1 εντός), Μανίσα (3-1 εντός), Γκεντσλερμπιρλιγκί (1-2 εκτός στην παράταση) χαμηλότερων κατηγοριών και στα προημιτελικά κέρδισε την Μπασακσεχίρ (1-0 εντός).

Στα αγωνιστικά νέα, ο Ντεστάν (φορ) αποχώρησε με ενοχλήσεις από τον σαββατιάτικο αγώνα και είναι αμφίβολος. Ερωτηματικό κι ο φορμαρισμένος Τρεζεγκέ (εξτρέμ) που δεν ταξίδεψε στην Καισάρεια, αλλά επέστρεψε στις προπονήσεις. Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Τουρκμέν (στόπερ), Αϊντίν (δεξί μπακ).

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΚΑΡΑΓΚΙΟΥΜΡΟΥΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Ιστανμπούλσπορ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έχασε πέναλτι με το Μαρκάο και στο 85’ βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Ντουχάνεϊ. Ο Γιαλτσίν ισοφάρισε στο 86’ κι ο Φεγκουλί με πέναλτι στο 90+7’ γύρισε το παιχνίδι.

Απίθανη ανατροπή επιβίωσης, που σήμανε επιστροφή στις πρωταθληματικές νίκες μετά από 7 παιχνίδια (0-3-4) και το πρώτο της διπλό μετά τον Αύγουστο, πέτυχε στο γειτονικό ντέρμπι του Σαββάτου, αλλά διατηρήθηκε εντός επικίνδυνης ζώνης.

Είχε υποχρέωση νίκης απέναντι στην υποβιβασμένη συμπολίτισσα, αλλά η εμφάνιση δεν ήταν πειστική. Η Ιστανμπούλσπορ είχε δύο τεράστιες χαμένες ευκαιρίες, μία σε κάθε ημίχρονο, πριν προηγηθεί χτυπώντας κάθετα την άδεια άμυνα της Καραγκιουμρούκ. Δευτερόλεπτα μετά την σέντρα του 1-0 ισοφάρισε σε φόρτωμα απόγνωσης και στις καθυστερήσεις κέρδισε δεύτερο αυστηρό πέναλτι για να πανηγυρίσει.

Όσον αφορά το Κύπελλο, για να βρεθεί ως τα ημιτελικά απέκλεισε κατά σειρά τις Μπελεντίγιε Ντερίντσε (3-1 εντός), Κιρκλαρελισπόρ (2-0 εντός) χαμηλότερων κατηγοριών, την Σαμσουνσπόρ (2-1 εντός) και στα προημιτελικά έγινε η μοναδική ομάδα που αλώνει την έδρα της Γαλατασαράι (0-2) εντός των συνόρων από τον Αύγουστο του 2022!

Ικανοποιημένος δήλωσε ο κόουτς Καφκάς μετά την πρώτη του νίκη στον πάγκο της Καραγκιουμρούκ και προανήγγειλε δυνατή 11αδα για την Τραπεζούντα, παρότι ο στόχος της παραμονής στην κατηγορία είναι προτεραιότητα.

Εξέτισαν τιμωρίες καρτών οι Τσεκερίνι (στόπερ), Εϊσερίκ (μέσος), διαθέσιμος κι ο Μέντες (εξτρέμ) που θα εκτίσει τη 2η αγωνιστική της τιμωρίας του στο επόμενο ματς πρωταθλήματος. Επέστρεψαν το Σάββατο και οι Μορ (εξτρέμ), Κουρμπέλης (μέσος), επομένως το απουσιολόγιο είναι ουσιαστικά άδειο.