*Πλέι οφ πρωταθλητή, 9η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Ραπίντ Βουκουρεστίου – Σέπσι 0-1

*Στην κανονική διάρκεια: Σέπσι – Ραπίντ Βουκουρεστίου 0-0 και Ραπίντ Βουκουρεστίου – Σέπσι 0-0

*7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-4-2).

ΣΕΠΣΙ OSK ΣΦΑΝΤΟΥ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 1-4 της Φαρούλ εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι οφ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σαφράνκο, που σημείωσε χατ τρικ στο πρώτο μέρος (2′, 23′, 33′). Το τέταρτο γκολ ήρθε από τον Ματέι στο 69′, ενώ οι γηπεδούχοι απλώς μείωσαν στις καθυστερήσεις (90+4′).

Μπορεί να μην έχει κάποιο ουσιαστικό κίνητρο βαθμολογικά, αλλά προέρχεται από μια εμφάνιση υψηλού επιπέδου στην έδρα της Φαρούλ, την καλύτερή της στα πλέι οφ. Έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην γηπεδούχο, κερδίζοντας με το εμφατικό 1-4. Η καλή της παρουσία στα πλέι οφ και το γεγονός πως σε όλα τα παιχνίδια έχει δείξει ανταγωνιστικό πρόσωπο, έφεραν την ανανέωση του τεχνικού Στορκ μέχρι το τέλος της επόμενης σεζόν. Τραυματίες οι Παούν και Οτελίτα, επιστρέφει ο Οροϊάν.

Σέπσι OSK Σφάντου Στατιστικά

*8/10 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

ΡΑΠΙΝΤ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 3-2 από την Κλουζ εκτός έδρας την περασμένη εβδομάδα. Προηγήθηκε στο 16′, αλλά η αντίπαλος ανέτρεψε άμεσα το ματς (20′, 30′), ενώ πέτυχε και τρίτο γκολ στην επανάληψη (56′). Η Ραπίντ μείωσε άμεσα (60′), αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, χάνοντας μάλιστα και πέναλτι στο 73′.

Δεν μπορεί με τίποτα να σηκώσει κεφάλι η Ραπίντ Βουκουρεστίου, που ηττήθηκε και στην έδρα της Κλουζ παρά την καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε. Έχει χαθεί ο έλεγχος στα αποδυτήρια και υπάρχει κρίση σε όλα τα επίπεδα, με τον τεχνικό Λόμποντ να αποδέχεται πως δύσκολα θα συνεχίσει στον πάγκο της ομάδας και την επόμενη σεζόν. Ενδεικτικό της καταστροφικής της πορείας είναι το γεγονός πως έχει μαζέψει μόλις έναν βαθμό στα πλέι οφ (0-1-7)! Τραυματίες παραμένουν οι Αϊοάνι και Χρομάντα, δεν υπολογίζονται στα τελευταία παιχνίδια οι Άλμπου και Τζόκοβιτς.