*Αγώνας ρεβάνς για τη φάση των “16” στο Γιουρόπα Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Σε οκτώ συνολικά εντός κόντρα σε ιταλικές ομάδες, η Σλάβια Πράγας έχει ρεκόρ 4-2-2. Τη φετινή σεζόν επικράτησε με 2-0 της Ρόμα, για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

*Μόλις δυο νίκες έχει πανηγυρίσει η Μίλαν στις έξι συνολικά επισκέψεις της στη Τσεχία (2-3-1). Αμφότερες ήρθαν κόντρα στη Σπάρτα Πράγας (1972-73, 2020-21).

*Στο πρώτο παιχνίδι: Μίλαν – Σλάβια Πράγας 4-2

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Τέπλιτσε, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Γιούρασεκ (38′, 42′), Βάλεμ (57′) και Γιούρετσκα (90’+3).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Σλάβια Πράγας, μετά από τρία διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα σε όλες τις διοργανώσεις. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της, την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Γίντριχ Τρπισόφσκι υποδέχθηκε την Τέπλιτσε, την οποία και συνέτριψε με 4-0, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλο της και μέχρι την ανάπαυλα είχε πάρει ήδη σαφές προβάδισμα, “χτυπώντας” δις στα τελευταία λεπτά. Κατέβασε ταχύτητα με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, αλλά πολύ γρήγορα βρήκε και τρίτο τέρμα, με το “κερασάκι στην τούρτα” να μπαίνει στις καθυστερήσεις.

Παραμένει στη δεύτερη θέση, ενώ μείωσε στο -1 τη διαφορά από την κορυφή, εκμεταλλευόμενη και την ήττα που υπέστη η πρωτοπόρος Σπάρτα. Λίγες οι πιθανότητες που έχει για πιθανή πρόκριση στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, μετά και την ήττα με 4-2 στο Μιλάνο, ποντάρει όμως στην έδρα της για το καλύτερο δυνατό, εκεί όπου επικράτησε στα 7/8 τελευταία της. Παράλληλα, έχει το απόλυτο στα πέντε τελευταία αντίστοιχα στην Ευρώπη.

“Θέλουμε να χτίσουμε πάνω σε όλη δουλέψαμε και στο Μιλάνο, θα προσπαθήσουμε να παίξουμε για την πρόκριση. Θέλουμα να βγάλουμε το καλύτερο από τους εαυτούς μας και να εξαντλήσουμε τα όποια περιθώρια. Στα θετικά ότι θα έχουμε και τη βοήθεια του κόσμου μας, που θα γεμίσει το γήπεδο”, δήλωσε ο κόουτς Τρπισόφσκι. Αντιμετώπισε πρόβλημα ο Μάσοπουστ και αναμένεται να προφυλαχθεί για τη συνέχεια των υποχρεώσεων.

Σλάβια Πράγας Στατιστικά

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΙΛΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Έμπολι, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Πούλισικ στο 40ο λεπτό.

Σε ανοδική πορεία βρίσκεται η Μίλαν, ερχόμενη από τρεις διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Στο τελευταίο παιχνίδι που έδωσε, το μεσημέρι της Κυριακής, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι υποδέχθηκε την Έμπολι, της οποίας και επικράτησε με 1-0, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Μπήκε αρκετά ορεξάτη στον αγωνιστικό χώρο και αυτό φάνηκε από το γεγονός ότι είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα. Λίγο πριν την ανάπαυλα ευτύχησε να πάρει και τα ηνία, με τον Πούλισικ να πλασάρει σωστά από το σημείο του πέναλτι, μετά από γύρισμα του Οκαφόρ. Κατέβασε ταχύτητα με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και έφτασε κοντά σε δεύτερο τέρμα. Γλίτωσε παράλληλα τα χειρότερα στο φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι σε κεφαλιά που έγινε.

Κάπως έτσι πέρασε πλέον μόνη δεύτερη στην κατάταξη, εκμεταλλευόμενη και τη νέα απώλεια που είχε η Γιουβέντους, την οποία και άφησε στο -1. Απέχει αρκετά ωστόσο από την πρωτοπόρο Ίντερ. Ταξίδεψε με θετική αύρα για την Τσεχία και με στόχο την υπεράσπιση του 4-2 με το οποίο επικράτησε στο πρώτο παιχνίδι, στο οποίο έπαιζε και με παίκτη περισσότερο για πάνω από μια ώρα. Επικράτησε μια φορά στα τέσσερα φετινά εκτός της στην Ευρώπη (1-1-2).

Γνώριμη εδώ και καιρό η απουσία του τραυματία Πομπεγκά, ενώ αυτή τη φορά δεν υπολογίζεται ούτε ο Φλορέντσι, καθώς συμπλήρωσε κίτρινες κάρτες.