*Δεύτερο παιχνίδι για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με το πρώτο ματς, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Στο πρώτο ματς (Άρσεναλ – Σλάβια Πράγας 1-1): Ο Πεπέ το 1-0 στο 86’, ισοφάρισε ο Χόλες στις καθυστερήσεις. Kαλύτερη η Άρσεναλ απ’ τους Τσέχους, είχε φάσεις και δύο δοκάρια, όμως δεν ήταν αποτελεσματική.

*Όποια ομάδα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον νικητή του ζευγαριού Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Βιγιαρεάλ.

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν το 2007 στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, η Άρσεναλ επικράτησε 7-0 εντός έδρας, στο 0-0 το ματς της Τσεχίας.

*Η Σλάβια Πράγας έχασε μόλις μια φορά στα τελευταία 11 εντός έδρας ματς του Γιουρόπα Λιγκ (5-5-1).

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έκανε ένα ακόμη… θαύμα και πλέον έχει ρεαλιστικές πιθανότητες πρόκρισης στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Άντεξε στο Λονδίνο κόντρα στην Άρσεναλ, παρότι χρειάστηκε αρκετή δόση τύχης για να τα καταφέρει. Είδε τους Λονδρέζους να σημαδεύουν δύο φορές το δοκάρι στο δεύτερο μέρος, σ’ αυτό το διάστημα δεν είχε αμυντική συνοχή, παντελώς συγκυριακά δε δέχτηκε γκολ. Από στατική φάση ήρθε το 1-1 στις καθυστερήσεις, το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ήττα για τη Σλάβια Πράγας, που πάντως έμεινε «όρθια» και απόψε έχει το προβάδισμα.

«Έχουμε στα χέρια μας ένα αποτέλεσμα που μας δίνει τη δυνατότητα να αισιοδοξούμε. Αλλά πρέπει να παίξουμε καλύτερα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι. Η Άρσεναλ πρέπει να σκοράρει, εμείς πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί. Η άμυνα μας θα κρίνει την πρόκριση», είπε ο κόουτς Τρπισόφσκι. Η ομάδα του πήρε ακόμη μια νίκη την Κυριακή στο εντός έδρας ντέρμπι με τη Σπάρτα Πράγας, παρότι στο πρώτο μέρος ήταν κάκιστη, από τύχη δε δέχτηκε γκολ. Προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα, πήρε ψυχολογία και στο δεύτερο μέρος ήλεγξε την κατάσταση.

Επέστρεψε στις νίκες μετά το εκτός έδρας 0-0 κόντρα στην Μπρνο, ανέβηκε στους 68 πόντους και βρίσκεται στο +17 πλέον απ’ τη δεύτερη Σπάρτα, είναι αήττητη με ρεκόρ 21-5-0, το πρωτάθλημα μοιάζει καπαρωμένο. Αμφίβολοι οι Ολαΐνκα και Σίμα, ο πρώτος έχει καλές πιθανότητες να προλάβει. Τιμωρήθηκε με 10 αγωνιστικές ο στόπερ Κούντελα για ρατσιστική συμπεριφορά στον Καμαρά της Ρέιντζερς.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 επί της Σπάρτα Πράγας για το πρωτάθλημα. Ο Χόλες το 1-0 στο 45’, το 2-0 έκανε ο Τετσλ στο 81’. Καλύτερη η Σπάρτα στο πρώτο μέρος, δεν είχε αποτελεσματικότητα, απ’ το πουθενά ήρθε το 1-0. Βελτιώθηκε η Σλάβια στο δεύτερο 45λεπτο.

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ Στατιστικά

*Έρχεται από 5/7 Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Αήττητη στα τελευταία 23 ματς ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (17-6-0).

*Έρχεται από πέντε σερί Under 2.5 στο Γιουρόπα Λιγκ.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΑΡΣΕΝΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν έκανε αυτό που έπρεπε στο πρώτο παιχνίδι με τη Σλάβια Πράγας την περασμένη εβδομάδα, με βάση την εικόνα του θα έπρεπε να έχει πάρει προβάδισμα πρόκρισης. Στο πρώτο μέρος δεν είχε δημιουργία, ωστόσο βελτιώθηκε πολύ στο δεύτερο 45λεπτο, είχε δύο δοκάρια κι άλλες μεγάλες φάσεις, τελικά βρήκε τη λύση στο φινάλε με τον Πεπέ. Ωστόσο, ήταν αφελής και απρόσεκτη, δεν κράτησε το προβάδισμα της, δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις και απόψε είναι υποχρεωμένη να κυνηγήσει τη νίκη ή ισοπαλία με πολλά γκολ.

Την Κυριακή επέστρεψε στις νίκες με το αναμενόμενο εκτός έδρας 0-3 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, ήταν μια καλή ευκαιρία να επιστρέψει και στις καλές εμφανίσεις. Δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα κόντρα στην υποβιβασμένη αντίπαλο, είχε τον πλήρη έλεγχο απ’ την αρχή ως το φινάλε, τελείωσε με 14 τελικές προσπάθειες, οι πέντε εκ των οποίων εντός στόχου. Επιστροφή στις νίκες έπειτα από δύο αγωνιστικές, που είχε το εκτός έδρας 3-3 με τη Γουέστ Χαμ και το εντός έδρας 0-3 απ’ τη Λίβερπουλ. Ανέβηκε στους 45 πόντους, είναι 9η και είναι στο -7 απ’ την εξάδα, η απόσταση δεν είναι απαγορευτική, όμως οφείλει να κάνει σειρά θετικών αποτελεσμάτων.

«Η Σλάβια αξίζει να βρίσκεται εδώ, έχει αποκλείσει μερικές πολύ μεγάλες ομάδες. Έδειξαν και εναντίον μας ότι είναι ομάδα που παλεύει. Ξέρουμε ότι μας περιμένει μεγάλη μάχη. Είναι πολύ σημαντικό να πάρουμε την πρόκριση, η Άρσεναλ αξίζει να βρίσκεται στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Στα μεγάλα ματς χρειαζόμαστε τα μεγάλα ονόματα. Ας ελπίσουμε ότι θα τους έχουμε», είπε ο κόουτς Αρτέτα. Ξανά εκτός οι Νταβίντ Λουίζ και Τίρνι, ο δεύτερος μάλλον χάνει το υπόλοιπο της σεζόν, κάτι που προκαλεί προβληματισμό στον προπονητή για την κάλυψη του αριστερού άκρου της άμυνας. Αμφίβολοι οι Έντενγκαρντ και Ομπαμεγιάνγκ, έτοιμοι οι Σάκα και Σμιθ-Ρόου.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 0-3 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Ο Λακαζέτ το 0-1 στο 33’, το 0-2 έκανε ο Μαρτινέλι στο 71’, το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Λακαζέτ στο 85’.