*25η αγωνιστική

*Νωρίτερα στη σεζόν: Σίδνεϊ – Γουέστερν Σίδνεϊ 0-1, Γουέστερν Σίδνεϊ – Σίδνεϊ 1-4

*Στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια κερδίζει πάντα η ομάδα που παίζει εκτός έδρας!

*Μεγάλο τοπικό ντέρμπι

ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Το Σίδνεϊ έχασε με 3-1 εκτός έδρας από την Νιουκάστλ Τζετς, παίζοντας για περίπου ένα ημίχρονο και κάτι με παίκτη λιγότερο. Όμως έχανε ήδη με 2-0 από τα γκολ των Τέιλορ (19’), Πισκοπό (28’), πριν μείνει με 10 παίκτες στο 38’. Μάλιστα έτσι μείωσε με τον Φάμπιο Γκόμες στο 45’, αλλά τελικά δέχθηκε και τρίτο τέρμα από τον Σταματελόπουλο στο 60’.

Το Σίδνεϊ ηττήθηκε με 3-1 εκτός έδρας από τους Νιουκάστλ Τζετς και δείχνει μετά από μία καλή περίοδο αποτελεσμάτων να επανέρχεται σε δύσκολες καταστάσεις. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της στους πέντε τελευταίους αγώνες που έχει μόνο μία νίκη. Αλλά το χειρότερο είναι πώς χάνει από ομάδες που θεωρητικά είναι κατώτερες από αυτήν.

Πάντως στο γήπεδό της έχει τέσσερις νίκες στους εφτά τελευταίους αγώνες που είναι αήττητο.

Έχασε μία θέση στο βαθμολογικό πίνακα, είναι πλέον στην 5η, που οδηγεί στα play off για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος, αποκτώντας και μία μικρή απόσταση ασφαλείας, ούσα στο +5 από την έβδομη που δεν οδηγεί πουθενά.

Σίδνεϊ Στατιστικά

*14/16 G/G στα τελευταία παιχνίδια του

*8/14 over 2,5 εντός έδρας

ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέστερν Σίδνεϊ έχασε 1-2 εντός έδρας από την Μπρισμπέιν Ρόαρ, αν και ισοφάρισε με τον Πιερίας στο 64’, το γκολ που δέχθηκε από τον Άλντρεντ στο 32’. Δεν είχε αντίδραση όμως στο τέρμα του Χόουρ στο 77ο λεπτό.

Η Γουέστερν Σίδνεϊ έχασε με 1-2 εντός έδρας από την Μπρισμπέιν Ρόαρ, χάνοντας ξανά έπειτα από δύο αγώνες τους οποίους είχε κερδίσει.

Δεν δείχνει στα καλύτερα της, αφού έχει έξι ήττες και τρεις νίκες στα 10 τελευταία παιχνίδια της. Αλλά και οι τρεις νίκες ήταν μακριά από το γήπεδό της!

Είναι στην έκτη και τελευταία θέση που οδηγεί στα play off για τη διεκδίκηση του τίτλου. Αλλά έχει την ελάχιστη απόσταση ασφαλείας από την ομάδα πίσω της, ούσα στο +4 από αυτήν.