*Ημιτελικός του Κόπα Άφρικα, το οποίο διεξάγεται στην Αίγυπτο. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*9-7-4 υπέρ της Τυνησίας η μεταξύ τους παράδοση.

*N/G & Under 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Σενεγάλη – Τυνησία στην Betshop |+21

ΣΕΝΕΓΑΛΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έκανε ότι χρειάσθηκε κόντρα στο Μπενίν, η Σενεγάλη έφτασε στη νίκη με 1-0, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τους “4” του τουρνουά. Ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο, το Μπενίν στάθηκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, δεν μπόρεσε όμως να κάνει την υπέρβαση. Με γκολ του Γκουέγιε στο 69′ έπειτα από ασίστ του Μανέ τα “λιοντάρια” σημείωσαν το “χρυσό” τέρμα, που τους χάρισε και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Σισε είναι το φαβορί για την κατάκτηση του Κόπα Άφρικα και δικαιολογημένα, αφού μετρά στο τουρνουά τέσσερις νίκες και μια ήττα, συνολικά δέχθηκε μόλις ένα τέρμα.

Αυτή είναι η 15η συμμετοχή (3η διαδοχική) στην εν λόγω διοργάνωση, το 2015 αποκλείστηκε από τη φάση των ομίλων, ενώ το 2017 γνώρισε τον αποκλεισμό στους «8» απ’ το Καμερούν στα πέναλτι. Καλύτερή της πορεία στο Κόπα Άφρικα το 2002, έφθασε μέχρι τον τελικό, χάνοντας το τρόπαιο από την Ακτή Ελεφαντοστού στη διαδικασία των πέναλτι, ενώ εκείνη τη χρονιά έφθασε μέχρι τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. “H Τυνησία είναι μια δυνατή ομάδα. Δεν υποτιμούμε καμία αντίπαλο. Ξεκινήσαμε με φιλοδοξίες το τουρνουά και παραμένουμε ζωντανοί στο στόχο μας. Οι παίκτες μου είναι επαγγελματίες, το θέλουμε όλοι πολύ και πιστεύω στη δουλειά που κάνουμε όλα αυτά τα χρόνια”, ανέφερε ο τεχνικός της Σενεγάλης, Αλιού Σισέ, που θα έχει σήμερα όλους τους παίκτες στη διάθεση του.

Δείτε εδώ το ρόστερ της Σενεγάλης

Προηγούμενο ματς: Με 1-0 επικράτησε του Μπενίν η Σενεγάλη στα προημιτελικά.

Σενεγάλη Στατιστικά

*N/G τα 10/11 τελευταία παιχνίδια της  (δες το στην Betshop).

*Δέχθηκε ένα γκολ στα πέντε παιχνίδια της στο τουρνουά.

Δείτε τα προγνωστικά Κόπα Άφρικα (Κλικ Εδώ)

ΤΥΝΗΣΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην έκπληξη του τουρνουά, Μαδαγασκάρη, η Τυνησία επικράτησε με 3-0 της αντιπάλου της, εξασφαλίζοντας την παρουσία της στα ημιτελικά. Δυσκολεύτηκε να βρει κενούς χώρους στο πρώτο μέρος, “ξεκλείδωσε” την άμυνα της Μαδαγασκάρης στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σασί στο 52′ να ανοίγει το σκορ. Ο Μσακνί στο 60′ πέτυχε το 2-0 και στις καθυστερήσεις ο Σλίτι διαμόρφωσε το 3-0. Αυτή φυσικά ήταν και η πρώτη νίκη στο τουρνουά για τους Τυνήσιους (στην κανονική διάρκεια), αφού στη φάση των ομίλων αναδείχθηκαν ισόπαλοι με Αγκόλα (1-1), Μάλι (1-1) και Μαυριτανία (0-0), ενώ στους “16” επικράτησαν στα πέναλτι με 4-5 της Γκάνας (1-1 κ.δ).

Για πρώτη φορά μετά το 2008 η Τυνησία καταφέρνει να φτάσει στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα, με την αποστολή της κόντρα στη Σενεγάλη να είναι αρκετά δύσκολη. Αυτή είναι η 19η συνολικά φορά αλλά 14η σερί που δίνει το παρών στα τελικά του Κόπα Άφρικα. Στο παρελθόν έχει κατακτήσει μία φορά τον τίτλο (2004), ενώ άλλες δύο (1965, 1996) έφτασε μέχρι τον τελικό. Παράλληλα, μετράει μία τρίτη και δύο τέταρτες θέσεις. Ο τεχνικός Ζιρές θα έχει και σήμερα όλους τους παίκτες στη διάθεση του.

Δείτε εδώ το ρόστερ της Τυνησίας

Προηγούμενο ματς: Με 0-3 επικράτησε της Μαδαγασκάρης η Τυνησία στα προημιτελικά.