*Φάση των “16” στο Κόπα Άφρικα. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Αίγυπτος – ΛΔ Κονγκό.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες.

Δείτε τα Προγνωστικά Copa Africa

ΙΣΗΜΕΡΙΝΗ ΓΟΥΙΝΕΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 4-0 κόντρα στην Ακτή Ελεφαντοστού, για το Κόπα Άφρικα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Ενσουέ (42′, 75′), Γκανέτ (73′) και Μπουϊλά (88′).

Αήττητη κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα νοκ άουτ της διοργάνωσης, η Ισημερινή Γουινέα. Ξεκίνησε την πορεία της με ισοπαλία 1-1 με τη Νιγηρία, για να ακολουθήσουν δυο εντυπωσιακές νίκες κόντρα σε Γουινέα-Μπισάου (4-2) και Ακτή Ελεφαντοστού (4-0). Κόντρα στην τελευταία, πραγματοποίησε μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της φετινής διοργάνωσης, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, στα τελευταία λεπτά.

Αν και ισοβάθμισε στην κορυφή του ομίλου με τη Νιγηρία, η ομάδα του Χουάν Μίτσα είχε το πάνω χέρι, έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων. Τετάρτη φορά που προκρίνεται στα νοκ άουτ της διοργάνωσης, κάτι που έκανε και στις τρεις προηγούμενες παρουσίες της, με το ταβάνι της να είναι η τέταρτη θέση (2015).

Ισημερινή Γουινέα Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια.

*Σκοράρει στα έξι τελευταία παιχνίδια.

ΓΟΥΙΝΕΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 0-2 από τη Σενεγάλη, για το Κόπα Άφρικα. Βρέθηκε πίσω στο 61ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 90′.

Την πρόκριση της στους “16” της διοργάνωσης πανηγύρισε για τέταρτη σερί φορά η Γουινέα. Η πορεία της στους ομίλους ξεκίνησε με ισοπαλία 1-1 με το Καμερούν, για να ακολουθήσει η νίκη με 1-0 κόντρα στη Γκάμπια. Την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Καμπά Ντιαβαρά αντιμετώπισε τη Σενεγάλη, από την οποία ηττήθηκε με 0-2, δεχόμενη και τα δυο τέρματα στο τελευταίο μισάωρο.

Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα όμως κατάφερε να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τα νοκ άουτ, ως μια από τις καλύτερες τρίτες των ομίλων, αν και βρέθηκε σε ισοβαθμία με το Καμερούν. Το μακρινό 1976 είχε κατακτήσει τη δεύτερη θέση, όμως έκτοτε σε δέκα συμμετοχές που ακολούθησαν, έφτασε τέσσερις φορές μέχρι τα προημιτελικά.

Την περασμένη Πέμπτη, οι παίκτες της Γουινέας αρνήθηκαν να προπονηθούν, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τη μη καταβολή χρηματικού μπόνους.