*Φάση των “16” στο Κόπα Άφρικα. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Νιγηρία – Καμερούν.

*Οι δυο ομάδες είχαν συναντηθεί στο Κόπα Άφρικα του 1998 και τη φάση των ομίλων, όταν και μοιράστηκαν από ένα βαθμό μετά και το μεταξύ τους 3-3.

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν και τα τρία συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο πλευρές, με το πιο πρόσφατο να είναι το Δεκέμβριο του 2011.

Δείτε τα Προγνωστικά Κόπα Άφρικα

ΑΝΓΚΟΛΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 επί της Μπουρκίνα Φάσο, για το Κόπα Άφρικα. Πήρε προβάδισμα στο 36′ με τον Μαμπουλούλου και στις καθυστερήσεις ο Ζίνι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αήττητη τελείωσε την πορεία της στη φάση των ομίλων η Ανγκόλα, έχοντας δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Πέδρο Σοάρες Γκονσάλβες αντιμετώπισε τη Μπουρκίνα Φάσο, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα λίγο μετά το μισάωρο, στην πορεία είχε τον έλεγχο και έκλεισε καλά τους χώρους προς την εστία της. “Χτύπησε” ξανά στις καθυστερήσεις για το τελικό αποτέλεσμα, με τον Ζίνι της ΑΕΚ.

Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και το 2-3 επί της Μαυριτανίας, τερματίζοντας έτσι στην πρώτη θέση του ομίλου της. Αυτή είναι μόλις η τρίτη φορά που περνάει στα νοκ άουτ στις εννέα συνολικά παρουσίες της στη διοργάνωση. Και στις δυο προηγούμενες (2008, 2010) αποκλείστηκε στα προημιτελικά από Αίγυπτο (1-2) και Γκάνα (0-1), αντίστοιχα.

Ανγκόλα Στατιστικά

*Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια.

*No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια.

ΝΑΜΙΜΠΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 0-0 με το Μάλι, για το Κόπα Άφρικα.

Ιστορικές στιγμές ζει η Ναμίμπια, που για πρώτη φορά στην ιστορία της κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση στα νοκ άουτ του Κόπα Άφρικα. Ξεκίνησε την πορεία της με νίκη 0-1 επί της Τυνησίας, για να ακολουθήσει η βαριά ήττα με 4-0 από τη Νότια Αφρικά. Ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον όμιλο με ισοπαλία 0-0 με το Μάλι. Είχε μια πολύ καλή ευκαιρία στο πρώτο τέταρτο για να προηγηθεί, το ματς άνοιξε αρκετά στην πορεία, όμως αμφότερες δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Με τέσσερις βαθμούς συνολικά, προκρίθηκε ως μια από τις καλύτερες τρίτες. Και στις τρεις προηγούμενες συμμετοχές της στα τελικά της διοργανώσεις, έμεινε εκτός από τη φάση των ομίλων. Εκτός όμως από την πρώτη πρόκριση, αξίζει να αναφερθεί ότι η νίκη επί της Τυνησίας, ήταν και η πρώτη που πανηγυρίζει στη διοργάνωση.