*Φάση των “16” στο Κόπα Άφρικα. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Μαρόκο – Νότια Αφρική.

Δείτε τα Προγνωστικά Κόπα Άφρικα

ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 2-2 με την Αίγυπτο, για το Κόπα Άφρικα. Προηγήθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Ζίλσον Μπενσιμόλ και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (50′, 90’+3), εν τέλει ισοφάρισε με τον Μπράιαν Τεϊσέιρα στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ως αήττητο προκρίθηκε από τη φάση των ομίλων το Πράσινο Ακρωτήρι. Για την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Μπουμπίστα αντιμετώπισε την Αίγυπτο, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Είχε πολύ λιγότερες τελικές από την αντίπαλο και παρότι προηγήθηκε κόντρα στη ροή, δίκαια δέχθηκε την ανατροπή στην πορεία. Παρόλα αυτά, έσωσε το βαθμό στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αυτή ήταν και η πρώτη απώλεια, καθώς είχαν προηγηθεί οι δυο νίκες κόντρα σε Γκάνα (2-1) και Μοζαμβίκη (3-0), τερματίζοντας ωστόσο στην πρώτη θέση του ομίλου. Αυτή είναι η τρίτη φορά στις τέσσερις συνολικά παρουσίες της στα τελικά, που παίρνει την πρόκριση για τα νοκ άουτ. Το 2013 έφτασε μέχρι τα προημιτελικά, ενώ το 2021 αποκλείστηκε στους “16”.

Πράσινο Ακρωτήρι Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια.

*Σκόραρε στα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

ΜΑΥΡΙΤΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 επί της Αλγερίας, για το Κόπα Άφρικα. Βρήκε δίχτυα με τον Ντελαχί στο 37ο λεπτό.

Ιστορία έγραψε η Μαυριτανία, καθώς για πρώτη φορά στα χρονικά πήρε την πρόκριση για τα νοκ άουτ του Κόπα Άφρικα. Η ομάδα του Αμίρ Αμπντού ξεκίνησε με δυο ήττες από Μπουρκίνα Φάσο (0-1) και Ανγκόλα (2-3), ωστόσο την τελευταία αγωνιστική έκανε την έκπληξη και επικράτησε με 1-0 της Αλγερίας. Μπορεί να είχε περισσότερο παθητικό ρόλο σε όλη τη διάρκεια, όμως κόντρα στη ροή βρήκε δίχτυα και στη συνέχεια οι αποκρούσεις του Νιάς ήταν καθοριστικές.

Παράλληλα αυτή ήταν και η πρώτη νίκη που πετυχαίνει στις τρεις συνολικά παρουσίες της στην τελική φάση (1-2-6). Πήρε έτσι την πρόκριση ως μια από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες των ομίλων. Ευελπιστεί σε ακόμη μια έκπληξη σήμερα, ποντάροντας και στο γεγονός ότι είναι αήττητη σε δυο ματς κόντρα στο Πράσινο Ακρωτήρι.