*2η αγωνιστική των ομίλων.

*Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι.

*Δεν σημειώθηκε ισοπαλία στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (τέσσερις νίκες Ακτή Ελεφαντοστού, δύο Νιγηρία).

*Under 2,5 στα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δες τα Προγνωστικά Κόπα Άφρικα

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε (2-0) της Γουϊνέα-Μπισάου. Το σκορ άνοιξε ο Φοφανά στο 4′, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κρασό στο 58′.

Ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, γεγονός που διευκολύνει το έργο της στη συνέχεια. Στο 35′ είχε δοκάρι σε ευθύβολο σουτ του Φοφανά, προτού ο Κρασό διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα. Η Ακτή Ελεφαντοστού επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που έφερε με τη Γουϊνέα-Μπισάου κι έχει την ευκαιρία να κάνει βήμα πρόκρισης με αντίπαλο τη Νιγηρία.

Στις δύο τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις πανηγύρισε ισάριθμες νίκες με μηδέν παθητικό. “Γνωρίζουμε τις δυνατότητες της Νιγηρίας, διαθέτει σπουδαία δυναμική στην επίθεσή της. Θα πρέπει να ανεβάσουμε τον πήχη”, είπε ο προπονητής Γκασέτ. Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Αλέ, δεν αναμένεται να αλλάξει κάτι στην επιθετική τριπλέτα των “ελεφάντων” (Μπογκά, Κρασό, Μπαμπά).

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΝΙΓΗΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την Ισημερινή Γουϊνέα. Ο Ιμπάν Σαλβαντόρ άνοιξε το σκορ στο 36′, απάντησε η Νιγηρία με Οσίμεν δύο λεπτά αργότερα.

Τις πολλές χαμένες ευκαιρίες πλήρωσε η Νιγηρία στην αναμέτρηση με την Ισημερινή Γουϊνέα. Απάντησε άμεσα στο γκολ που δέχτηκε με κοντινή κεφαλιά του Οσίμεν, ο οποίος αστόχησε σε τουλάχιστον άλλες τρεις ευκαιρίες. Κορυφαία όλων αυτή του Σιμόν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από διαγώνιο σουτ ανάγκασε σε δύσκολη απόκρουση τον αντίπαλο πορτιέρο, προτού η μπάλα χτυπήσει το αριστερό δοκάρι του.

Θα πρέπει να γυρίσουμε στον Ιούλιο 2013 για να βρούμε την τελευταία νίκη των “σούπερ αετών” επί της Ακτής Ελεφαντοστού (4-1 εντός), στο πλαίσιο των προκριματικών του Πρωταθλήματος Εθνών Αφρικής. Σε τουλάχιστον τρεις αλλαγές στην ενδεκάδα του αναμένεται να προχωρήσει ο προπονητής Ζοζέ Πεσέιρο στη σημερινή αναμέτρηση.