ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ Προγνωστικά

12η αγωνιστική

*Αήττητη η ΑΕΚ Λάρνακας στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού, έχοντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία.

*Goal/Goal και Over 3.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της ΑΕ Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Άλτμαν στο 65ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Από την τρίτη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα η ΑΕΚ Λάρνακας, μετά και από εκείνες κόντρα σε Καρμιώτισσα (4-0 εντός) και Ακρίτα Χλώρακας (1-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα υποδέχθηκε την ΑΕ Λεμεσού, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Είχε την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο και ήταν αυτή που δημιουργούσε ευκαιρίες, βρήκε δίχτυα λίγο πριν την ανάπαυλα, όμως το τέρμα της ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Συνέχισε να είναι ανώτερη και στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε τελικά το δρόμο προς τα δίχτυα μετά από σουτ του Άλτμαν, το οποίο κόντραρε πριν καταλήξει στο βάθος της εστίας. Έκανε σωστή διαχείριση στη συνέχεια, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Έκτη νίκη στις επτά τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, έχοντας και μια ήττα, αυτή κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (1-0 εκτός). Έφτασε έτσι τους 22 βαθμούς και είναι στην τέταρτη θέση, ούσα παράλληλα στο -7 από την κορυφή και την Πάφο. Αήττητη σε έξι εντός, όπου και μετράει κατά σειρά μια ισοπαλία και πέντε νίκες.

“Έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, ένα ντέρμπι απέναντι στην πρωταθλήτρια ομάδα που διαθέτει πολύ καλούς παίκτες και με αλλαγή στην τεχνική ηγεσία. Αυτό κάνει δύσκολη την ανάλυση του αντιπάλου. Πρέπει να παρουσιαστούμε ανταγωνιστικοί για να πάρουμε τη νίκη”, δήλωσε ο Ισπανός τεχνικός.

Μοναδικός απόντας είναι ο Γιώργος Ναούμ, ο οποίος δεν ξεπέρασε τις ενοχλήσεις που τον ταλαιπωρούν.

ΑΕΚ Λάρνακας Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/5 τελευταία παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί του Ακρίτα Χλώρακας, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Ζράντι στο 27′ και δυο λεπτά αργότερα ο Πίττας διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 37′, όταν και αποβλήθηκε ο Ρέθιο.

Επιστροφή στις επιτυχίες και για τον Απόλλωνα Λεμεσού, μετά από τέσσερα παιχνίδια, στα οποία και είχε από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κωνσταντίνου Μακρίδη υποδέχθηκε τον Ακρίτα Χλώρακας, του οποίου και επικράτησε με 2-0.

Αν και έβγαλε αρκετό άγχος, δεδομένης και της πίεσης που υπάρχει, κέρδισε πέναλτι λίγο πριν το μισάωρο, το οποίο εκτελέστηκε εύστοχα και πήρε το προβάδισμα. Ανέβηκε ψυχολογικά και δυο λεπτά αργότερα βρήκε και πάλι δίχτυα, βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση. Προς το φινάλε του ημιχρόνου έμεινε με δέκα παίκτες, δεν επηρεάστηκε όμως σε καμία περίπτωση, είχε ευκαιρίες για ακόμη περισσότερα τέρματα, κάτι που δεν κατάφερε να κάνει πράξη, τη στιγμή μάλιστα που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Θέλει τώρα να ξεκινήσει την αντεπίθεση του και να μειώσει τη διαφορα από τις ομάδες που προηγούνται στην κατάταξη, όντας παράλληλα στο -10 από την κορυφή και την Πάφο. Έμεινε αλώβητος πάντως στις πέντε φετινές του εξόδους, εντός των συνόρων (2-3-0).

Με δυο αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο Ρέθιο για την αποβολή του κόντρα στον Ακρίτα, οπότε εκτός από το σημερινό ντέρμπι, θα χάσει και αυτό που ακολουθεί με την ΑΕ Λεμεσού. Αρκετές οι επιστροφές για τον κόουτς Μακρίδη, ο οποίος θα περιμένει μέχρι την τελευταία στιγμή τους Ζράμπι και Χάμπο Κυριάκου.