*Προημιτελική φάση στο Κόπα Άφρικα. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει τη Νιγηρία.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Κόπα Άφρικα

ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 επί της Μαυριτανίας, για το Κόπα Άφρικα. Βρήκε δίχτυα με το πέναλτι του Ράιαν Μέντες στο 88ο λεπτό.

Την παρουσία του για δεύτερη φορά στην ιστορία του στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα, εξασφάλισε το Πράσινο Ακρωτήρι. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Μπουμπίστα αντιμετώπισε τη Μαυριτανία, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Είχε το πάνω χέρι και ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο, ωστόσο δυσκολεύτηκε αρκετά για να βρει δίχτυα. Αφού σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες, στα τελευταία λεπτά κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ευτύχησε να βρει δίχτυα και να πάρει έτσι την πρόκριση.

Η μοναδική φορά στο παρελθόν που έφτασε εδώ ήταν στην πρεμιέρα της το 2013, ενώ στις υπόλοιπες δυο παρουσίες της είχε έναν αποκλεισμό στους ομίλους (2015) και έναν στους “16” (2021).

Πράσινο Ακρωτήρι Στατιστικά

*No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια.

ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 0-2 επί του Μαρόκο, για το Κόπα Άφρικα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Μακγκοπά (57′) και Μοκοένα (90’+5), με το Μαρόκο να χάνει πέναλτι στο 85ο λεπτό και να μένει με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις.

Τη μεγάλη έκπληξη στη φάση των “16” κατάφερε να κάνει η Νότια Αφρική. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Ούγκο Μπρος αντιμετώπισε το φαβορί μέχρι τότε Μαρόκο, κόντρα στο οποίο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 0-2.

Μπορεί να μην είχε τον έλεγχο, ωστόσο κατάφερε να αποφύγει αρκετές δύσκολες καταστάσεις μέχρι το ημίχρονο. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ και προς το φινάλε είχε την τύχη με το μέρος της, καθώς το Μαρόκο αστόχησε σε πέναλτι. Και αφού γλίτωσε την ισοφάριση, σκόραρε και πάλι στις καθυστερήσεις, για το τελικό αποτέλεσμα.

Αυτή είναι η τρίτη φορά στις τέσσερις τελευταίες συμμετοχές της στα τελικά που φτάνει ως εδώ. Ωστόσο, η τελευταία φορά που κατάφερε να περάσει από τα προημιτελικά ήταν το μακρινό 2000, όταν και κατέκτησε την τρίτη θέση στη διοργάνωση.