* No Goal τα 6/8 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (04/03): Σέλμπουρν – Γκάλγουεϊ 1-0

* Στο 2ο γύρο (19/04): Γκάλγουεϊ – Σέλμπουρν 1-0

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Γουότερφορντ. Ο Τζάρβις πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 55ο λεπτό.

Έχουν στρογγυλοκαθίσει στην κορυφή της λίγκας από πολύ νωρίς στην σεζόν οι “σελς” και δεν δείχνουν διατεθειμένοι να την παραχωρήσουν. Επιστρέφουν στη δράση προερχόμενοι από δύο κολλητές νίκες στο 1-0 και 5/6 με μόλις ένα γκολ παθητικό σε αυτές.

Δύσκολη η εξόρμηση της 13ης Ιουνίου στη νοτιοανατολική ακτή, παρουσιάστηκαν και πάλι ιδιαιτέρως συμπαγείς για να επιστρέψουν νικητές στο Δουβλίνο.

Η Σέλμπουρν είχε τις μόλις δύο καλές στιγμές του πρώτου ημιχρόνου, στο ξεκίνημα του δευτέρου έδειχνε να πιέζεται, αλλά εκμεταλλεύτηκε μία γκάφα του αντίπαλου στόπερ στην προσπάθεια κυκλοφορίας για να βρει το καθοριστικό γκολ. Ακολούθως έπαιξε κυρίως άμυνα και με εξαίρεση ένα “δύσκολο” δοκάρι σε φόρτωμα δεν απειλήθηκε με ισοφάριση.

Με νέο συμβόλαιο για τον κόουτς Νταφ και δύο μεταγραφικές προσθήκες επιστρέφει στην δράση, αλλά δίχως τον σημαντικό Κόιλ (μέσος) που συμπλήρωσε κάρτες.

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 10/12 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Ντρόχεντα. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Γουόλς (7’, 61’) και Ο’Κιφ (90+3’).

Στο κατάλληλο timing επέστρεψαν στις νίκες οι “tribesmen”, ανέκτησαν αυτοπεποίθηση με το πειστικό τρίποντο της 13ης Ιουνίου, με το οποίο μείωσαν στον πόντο από την πρώτη τριάδα, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο.

Μπήκε καλά στο ματς η Γκάλγουεϊ και ο έμπειρος φορ Γουόλς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των στόπερ και την λάθος αντίδραση του αντίπαλου κίπερ για να της δώσει γρήγορο προβάδισμα.

Έυκολη η διαχείριση του 1-0, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τους φιλοξενούμενους. Σε φόρτωμα της αντίπαλης περιοχής ο Γουόλς πέτυχε και δεύτερο γκολ για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ στην ανυπομονησία των αντιπάλων στις καθυστερήσεις.

Στα αγωνιστικά νέα, οι τραυματίες Ντόνελον και Χόργκαν στην άμυνα δεν αναμένεται να επιστρέψουν