Τελικός Γιουρόπα Λιγκ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Η νικήτρια ομάδα παίρνει το εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ τη σεζόν 2023-24.

*Οι ομάδες συναντήθηκαν ξανά στα προημιτελικά της διοργάνωσης το 2020, σε μονό παιχνίδι και ουδέτερο γήπεδο, όπου η Σεβίλλη νίκησε 2-0 και πήρε την πρόκριση.

*Η Σεβίλλη είναι η πολυνίκης του θεσμού με 6 κατακτήσεις. Ο Ζοζέ Μουρίνιο μπορεί να γίνει ο πρώτος προπονητής που κατακτά το Γιουρόπα Λιγκ με 3 διαφορετικές ομάδες (Πόρτο, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ οι προηγούμενες).

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΣΕΒΙΛΛΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 1-2 εντός έδρας, από τη Ρεάλ Μαδρίτης, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 3’ ο Ράφα Μιρ σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων, όμως στο 29’ ο Ροντρίγκο ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ για το 1-1 του ημιχρόνου. Ξανά ο Ροντρίγκο στο 69’ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ στο 83’ αποβλήθηκε ο Ακούνια για τη Σεβίλλη.

Η Σεβίλλη έχασε στο τελευταίο ματς που έδωσε, για το πρωτάθλημα, είχε αλλαγές στη σύνθεσή της και αναμφίβολα το μυαλό της στη Βουδαπέστη και τον τελικό με τη Ρόμα. Η Ρεάλ Μαδρίτης (1-2) έβγαλε μεγαλύτερη ποιότητα όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ και έκανε την ανατροπή. Παρά την ήττα, οι “Νερβιονένσες” που βρίσκονται στο μέσο της βαθμολογίας της Λα Λίγκα, έχουν ελπίδες για την έβδομη θέση και το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω του πρωταθλήματος.

Βέβαια, δε δείχνει να υπάρχει στο μυαλό της αυτό το σενάριο μέχρι να γυρίσει από την Ουγγαρία θριαμβεύτρια ή απογοητευμένη. Στην τελευταία αγωνιστική παίζει με την αδιάφορη Ρεάλ Σοσιεδάδ, εκτός έδρας. “Μακάρι να κερδίσουμε το τρόπαιο και να μπορέσουμε να το αφιερώσουμε στον Σέρχιο Ρίκο”, δήλωσε ο πρόεδρος της Σεβίλλης, Χοσέ Κάστρο. Ο Ρίκο προέρχεται από τα τμήματα υποδομής των Σεβιγιάνων και κατέκτησε 2 Γιουρόπα Λιγκ.

“Στόχος μας ήταν να κάνουμε το καλύτερο δυνατό στη διοργάνωση και τώρα είμαστε στον τελικό για να αντιμετωπίσουμε ακόμα μία σπουδαία, όπως και οι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γιουβέντους που αποκλείσαμε”, δήλωσε ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ. Για το Σεβίλλη – Ρόμα δεν υπολογίζονται ο τιμωρημένος Ακούνια και οι Γκέιγ, Κορόνα που δεν είναι εγγεγραμμένοι στην Ευρώπη. Αμφίβολος έως την τελευταία στιγμή ο Φερνάντο.

Σεβίλλη Στατιστικά

*6/10 αναμετρήσεις είχαν goal-goal

*7/10 ματς τελευταία είχαν “2-3 γκολ”

ΡΟΜΑ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εκτός έδρας ήττα από τη Φιορεντίνα, με σκορ 2-1, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 11’ ο Ελ Σααράουι σκόραρε για το 0-1 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 85’ ο Γιόβιτς ισοφάρισε σε 1-1 και στο 88’ ο Ικονέ ολοκλήρωσε την ανατροπή και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η Ρόμα δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της στη Φλωρεντία, απέναντι στη Φιορεντίνα (2-1) και εν τέλει ηττήθηκε, με αποτέλεσμα να μείνει οριστικά εκτός τετράδας, καθώς απομένει μία αγωνιστική για την ολοκλήρωση της Serie A. Θα είναι σίγουρα στην Ευρώπη και του χρόνου, όμως διεκδικεί το μέγιστο της συμμετοχής της στο Τσάμπιονς Λιγκ, μέσα από την κατάκτηση του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Ζοζέ Μουρίνιο κατάφερε να οδηγήσει τους “Τζιαλορόσι” σε δεύτερο σερί ευρωπαϊκό τελικό, μετά τον περσινό στο πλαίσιο του Κόνφερενς Λιγκ, όπου κατέκτησαν το πρώτο σημαντικό τρόπαιο στην ιστορία τους εκτός συνόρων. Για τον Πορτογάλο τεχνικό θα είναι ο 6ος ευρωπαϊκός τίτλος στην καριέρα του. “Σ’ αυτές τις περιπτώσεις δε σκέφτομαι τι έχω κερδίσει. Η ιστορία δεν αλλάζει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να προσφέρω χαρά στους οπαδούς της Ρόμα. Είναι μια πόλη που ζει και αναπνέει για το ποδόσφαιρο”, δήλωσε χαρακτηριστικά ο Μουρίνιο.

Το θετικό είναι ότι επέστρεψαν στις προπονήσεις οι Πάουλο Ντιμπάλα, Σπινατσόλα και Κάρσντορπ. Ερωτηματικό αν θα είναι σε θέση να αγωνιστεί από την αρχή ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός. Αντιθέτως, είναι εκτός δράσης ο αμυντικός Κουμπούλα. Αμφίβολοι οι Μάτιτς, Ρούι Πατρίσιο, Πελεγκρίνι.