*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ιστλεϊ – Σάουθεντ 2-1

ΣΑΟΥΘΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Σάουθεντ κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Ντάρλινγκτον, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό, από τέρμα του Λάμπερτ. Αλλά ισοφάρισε γρήγορα, με τον Κάρντγουελ στο έκτο λεπτό, παίρνοντας τη νίκη με τέρμα του ίδιου παίκτη στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Η Σάουθεντ, έχει να παίξει δύο εβδομάδες, όταν και κέρδισε με 2-1 εντός έδρας την Ντάρλινγκτον, ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, περνώντας στην επόμενη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη της, αμφότερες στην έδρα της, εκεί που έχει χάσει μόνο από την Μπρόμλεϊ στους 11 τελευταίους αγώνες της, με έξι νίκες σε αυτό το διάστημα.

Και βρέθηκε εκτός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε απόσταση βολής – «αναπνοής», στο -1 συγκεκριμένα, από την ομάδα που είναι ακριβώς από πάνω της. Και έχει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας.

Εχουν μειωθεί λίγο τα προβλήματα απουσιών, αν και εξακολουθούν να είναι τραυματίες οι Εντι (ΤΕ), Αρνολντ (ΤΕ), Μούνεϊ (ΜΕ), Ρε (ΕΠ) που απουσιάζουν.

Σάουθεντ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί αγώνες με 2-3 γκολ και over 2,5

*Εχει 9/15 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 8/15 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*Εχει 10/15 N/G εντός έδρας

ΙΣΤΛΕΪ

Προηγούμενο ματς: Η Ιστλεϊ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Μπρέιντρι, με ένα τέρμα του Γουάιτχολ στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ιστλεϊ έχει να αγωνιστεί δύο εβδομάδες και στον τελευταίο αγώνα της κέρδισε με 1-0 εντός έδρας την Μπρέιντρι, ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, περνώντας στην επόμενη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών, εν αντιθέσει με τη σημερινή της αντίπαλο. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο γήπεδό της, αμφότερες χωρίς να έχει δεχθεί καν γκολ. Αλλά μακριά από αυτό δεν κερδίζει στα 11 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, με οκτώ ήττες!

Επεσε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά είναι στο -4 από την έβδομη και τελευταία που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο.

Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών, κάτι που συμβαίνει σχεδόν από την αρχή της σεζόν, πέραν κάποιων μικροενοχλήσεων ορισμένων παικτών κατά διαστήματα.