Τελευταία αγωνιστική

*Σε περίπτωση που ομάδες τελειώσουν τη σεζόν ισόβαθμες, το κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι η διαφορά τερμάτων.

*Με over2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 7 από τις τελευταίες 10 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εκτός έδρας νίκη με 1-3 επί της Στάμπαεκ, την προηγούμενη αγωνιστική. Μετά από ένα πολύ κακό 1ο ημίχρονο, ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε στο β’ μέρος, με τη φιλοξενούμενη να ανοίγει το σκορ στο 57′ και τρία λεπτά αργότερα να παίρνει προβάδισμα 2 γκολ (0-2 στο 60′). Η Στάμπαεκ έβγαλε αντίδραση, πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 1-2 στο 73′, αλλά άντεξε αμυντικά, με το τελικό 1-3 να διαμορφώνεται μετά από τρία λεπτά (1-3 στο 76′).

Ήταν η 1η της νίκη μετά από 5 αγωνιστικές, ένα σερί που της στέρησε την 3η θέση και το εισιτήριο για τα προκριματικά του Europa Conference League της επόμενης σεζόν. Τερμάτισε στην 4η θέση της βαθμολογίας, στο -7 από την 3η Βίκινγκ. Μετράει 2 νίκες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της.

Τραυματίες παραμένουν οι Περέιρα (1 συμμ.), Βάγκιτς (9 συμμ.), Αουγκούστινσον (10 συμμ.)και Χοφ (16 συμμ.).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 1-3 επί της Στάμπαεκ.

Ρόζενμποργκ Στατιστικά

*Over2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της. (Δες το στην betshop)

*G/g στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΤΡΟΜΓΚΟΝΤΣΕΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εντός έδρας ισοπαλία με 0-0 απέναντι στη Χάουγκεσουντ, την προηγούμενη αγωνιστική. Μετά από ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, η Στρόμγκοντσετ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, στρίμωξε τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους, αλλά ήταν φλύαρη στην τελική προσπάθεια. Η ίδια δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τη Χάουγκεσουντ, με το 0-0 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Ήταν το 4ο συνεχόμενο παιχνίδι της χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας, έχοντας εξασφαλίσει την παραμονή της εδώ και μερικές αγωνιστικές. Εκτός έδρας είναι η χειρότερη ομάδα της κατηγορίας, αφού μετράει 1 νίκη σε 14 αγώνες μακριά από το γήπεδο της, έχοντας σκοράρει μόλις 8 γκολ στους αγώνες αυτούς.

Απουσιάζει ο μακροχρόνια τραυματίας Σάλβεσεν (-).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με 0-0 απέναντι στη Χάουγκεσουντ.