1η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 11 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Αυτή θα είναι η πρώτη χρονιά που χρησιμοποιείται VAR στο νορβηγικό ποδόσφαιρο.

*Στο Κύπελλο (12/03): Βίκινγκ – Ρόζενμποργκ 2-0

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 επί της Κονγκσβίνγκερ σε φιλικό παιχνίδι. Στο 24’ ο Μόμπεργκ σκόραρε για το 0-1, όμως στο 27’ ο Ίνγκασον ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι και ξανά ο ίδιος παίκτης στο 42’ ολοκλήρωσε την ανατροπή από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Η Ρόζενμποργκ είναι ομάδα αναγκασμένη να κάνει πρωταθλητισμό και οταν δεν το πετυχαίνει δεν υπάρχει ικανοποίηση. Πέρυσι, κατάφερε να τερματίσει εκ νέου στην τριάδα και θα παίξει στα προκριματικά του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Ο Χέτιλ Ρέκνταλ άφησε καλές εντυπώσεις με την καθοδήγησή του από τον πάγκο στην πρώτη του σεζόν. Η Ρόζενμποργκ έχασε στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του ‘23 από τη Βίκινγκ με 2-0 εκτός έδρας και αποκλείστηκε στο Κύπελλο. Πουλήθηκε για 7 εκατομμύρια ευρώ ο φορ Τένγκστεντ στη Μπενφίκα, αντί ενός αντίστοιχα, ο Βέκια στη Μάλμε. Σπουδαία κίνηση η απόκτηση του Νέλσον από το Τορόντο, αλλά και το Άγκα από την Έλφσμποργκ, ο οποίος ήταν εξαιρετικός πριν δύο χρόνια στη δεύτερη κατηγορία με τη Γκρόρουντ. Ήρθαν επίσης οι Βάανανεν απο τη Ελσίνκι και Γένσεν από τη Νόρντσελαντ. Εκτός πρεμιέρας οι τραυματίες Τάγκσετ, Σάτερ.

Ρόζενμποργκ Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις είχαν goal/goal

*4/5 ματς τελευταία με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 8/10 εντός έδρας

ΒΙΚΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 και αντίπαλο τη Χάουγκεσουντ στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης. Στο 40’ ο Ντιαρά σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 80’ ο Ντ’Αγκοστίνο ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Βίκινγκ ήταν απογοητευτική την περσινή αγωνιστική περίοδο, έμεινε πολύ χαμηλά στην κατάταξη, ωστόσο, δεν κινδύνεψε ουσιαστικά με υποβιβασμό, καθώς η διαφορά της από την “ουρά” ήταν διψήφια. Μόλις 9 νίκες σε 30 αγωνιστικές, ήταν μια κακή συγκομιδή, ωστόσο, η διοίκηση κράτά στην τεχνική ηγεσία το δίδυμο των Όρσχαϊμ και Γένσεν. Σε δύο ματς για τη νέα χρονιά στο Κύπελλο, επιβλήθηκε της Ρόζενμποργκ (2-0), όμως έχασε και αποκλείστηκε από τη Μπόντο/Γκλιμτ (5-3). Ο επιθετικός Κάρλσμπακ μεταγράφηκε στη Χέιρενφεϊν και άφησε στην ομάδα 2.5 εκατομμύρια ευρώ. Καλές προσθήκες οι Σάλβεσεν από Μπόντο/Γκλιμτ και Ντ’Αγκοστίνο από τη Μέλμπουρν. Ήρθε και ο μέσος Μπιάρνασον από την τουρκική Αδάνα. Δύσκολα ο μέσος Σολμπάκεν.