* 40η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Νότιγχαμ Φόρεστ – Ρόδεραμ 1-0

* Η Ρόδεραμ αγνοεί τη νίκη στα 23 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Νότιγχαμ Φόρεστ σε όλες τις διοργανώσεις (0-11-12). Η τελευταία φορά που πανηγύρισε αυτή χρονολογείται το Σεπτέμβριο του 1956.

* Η Ρόδεραμ δεν έχει καταφέρει να κρατήσει ανέπαφη την εστία της εδώ στις 13 τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές, πρόκειται για το μεγαλύτερο εν λόγω σερί στο πρωτάθλημα.

ΡΟΔΕΡΑΜ

Στην επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα και στο -1 από την 21η Μίλγουολ βρίσκεται η Ρόδεραμ, η οποία προέρχεται από δύο σερί ήττες κόντρα στις Νόριτς (2-1 εντός έδρας) και Ντέρμπι (6-1 εκτός έδρας). Με αντίπαλο την τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να προηγηθούν πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 3-0, χάρη στα γκολ των Γουάγκχορν (13’ πεν., 42’) και Τζόνσον (39’).

Στο 48’ ο Μάουντ ανέβασε το δείκτη του σκορ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Γουντ πέτυχε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσαν μέσα σε εννέα λεπτά οι Χολμς (62’) και Γουάγκχορν (71’ πεν.). Στην αποστολή του προπονητή των «μίλερς», Πολ Γουόρνι, για τη σημερινή αναμέτρηση επιστρέφουν οι Σμιθ, Βάουλκς και Ρόμπερτσον. Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Μάτοκ που εξέτισε την ποινή τιμωρίας του, ωστόσο ταλαιπωρείται από ίωση.

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 6-1 από την Ντέρμπι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 και GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ

Τρεις βαθμούς πίσω από τη ζώνη των πλέι οφ ανόδου του πρωταθλήματος βρίσκεται η Νότιγχαμ Φόρεστ, η οποία επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών μετά από δύο αγωνιστικές (0-1-1). Την προηγούμενη βδομάδα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σουόνσι, επικρατώντας εντός έδρας με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και το 76’ με τον Ρόμπερτς, προτού ο Μέρφι ισοφαρίσει τέσσερα λεπτά αργότερα για τους γηπεδούχους.

Την ανατροπή των δεδομένων και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Βαγκέ στο 87’. Σταθερά εκτός της αποστολής του Μάρτιν Ο’ Νιλ βρίσκονται οι Μπάιραμ, Ντόουσον και Χέφελε. Δεν αποκλείεται να πάρει φανέλα βασικού κόντρα στην παλιά ομάδα του ο Γκραμπάν. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Ντάριλ Μέρφι έχει πετύχει πέντε γκολ στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για τους «κόκκινους» κόντρα στη Ρόδεραμ.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Σουόνσι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα τρία τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.