16η αγωνιστική

*Με N/G ολοκληρώθηκαν τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων στο πρωτάθλημα, ανεξαρτήτου έδρας.

*Στον πρώτο γύρο: Τούρκου – Ροβανιέμι 0-0

ΡΟΒΑΝΙΕΜΙ

Την τρίτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ροβανιέμι, μετά από εκείνες κόντρα σε Βάασα (1-0 εντός) και Μάριεχαμν (1-3 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόνι Κόσκελα φιλοξενήθηκε από την Κέμι Κινγκς, στο ντέρμπι της Λαπωνίας, επικρατώντας με 0-1. Σε μια ισορροπημένη αναμέτρηση, το τέρμα του Ιβανόφσκι στο 53ο λεπτό ήταν και αυτό που την έκρινε.

Έφτασε τους 30 βαθμούς και είναι στην δεύτερη θέση, παραμένοντας ζωντανή στο κυνήγι της πρωτοπόρου Ελσίνκι. Επιπλέον, με εννέα τέρματα παθητικό, διαθέτει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας. Πέντε νίκες και δυο ήττες ο μέχρι τώρα εντός έδρας απολογισμός της, στο φετινό πρωτάθλημα. Μετά από δυο χρόνια, ο 31χρονος επιθετικός, Αλεξάντρ Κόκο, επέστρεψε στην ομάδα, υπογράφοντας μέχρι τον Δεκέμβριο του 2019. Ωστόσο, δεν έχει ακόμη το δικαίωμα για τα αγωνιστεί.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Κέμι Κινγκς για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: 2-3 Goals τα έξι από τα εφτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Sportingbet)

Το Ροβανιέμι – Τούρκου παίζει στην Sportingbet
sportingbet-logo

ΤΟΥΡΚΟΥ

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και έντεκα αγωνιστικές η Τούρκου, όπου και μετράει έξι ισοπαλίες και πέντε ήττες. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Μίκα Λαουρικάινεν φιλοξένησε την Ίντερ Τούρκου, στο μεταξύ τους ντέρμπι, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Παρότι προηγήθηκε μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Βίρταναν, δέχθηκε την ισοφάριση λίγο πριν από τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, για το τελικό αποτέλεσμα.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνη κόντρα στην Λάχτι (1-1 εντός). Παραμένει έτσι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, όπου μετράει εννέα βαθμούς σε 14 αναμετρήσεις. Έχει τη χειρότερη επίθεση, με δέκα γκολ στο ενεργητικό της. Πανηγύρισε μόλις ένα βαθμό στις τέσσερις τελευταίες εξόδους στο πρωτάθλημα. Τραυματίες οι Άντο Ταπάνινεν (ΑΜ 1/0), Όνι Βακαλάρι (ΜΕ 16/3), Τόμας Χράντεκι (ME 0/0) και Μίκα Ααριτάλο (ΕΠ 18/3).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-1 με την Ίντερ Τούρκου για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα έξι από τα εφτά τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.