*16η αγωνιστική

*2-3 γκολ στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΡΕΓΚΕΝΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-1) από το Αμβούργο. Ο Καλισκάνερ άνοιξε το σκορ μόλις στο 7′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Βούσκοβιτς (12′), Κένινγκσντερφερ (79′) και Γκλάτζελ (90′). Στο 49′ ο τελευταίος αστόχησε σε πέναλτι.

Η Ρέγκενσμπουργκ προηγήθηκε νωρίς στην έδρα του Αμβούργου, αλλά δεν άντεξε στην αφόρητη πίεση που της ασκήθηκε συνολικά στην αναμέτρηση γνωρίζοντας δίκαια την ήττα με 3-1. Κράτησε το σκορ σε λογικά πλαίσια ο τερματοφύλακας Κίρσμπαουμ καταγράφοντας συνολικά οχτώ αποκρούσεις. Δεύτερη σερί ήττα για το συγκρότημα του Σελιμπέγκοβιτς, νωρίτερα μέτρησε δύο νίκες και μία ισοπαλία.

“Θεωρώ πως θα δούμε μία κλασική αναμέτρηση της δεύτερης κατηγορία, το αποτέλεσμα της οποίας θα κριθεί στις λεπτομέρειες”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο 40χρονος Βόσνιος. Δεν σημειώθηκε ισοπαλία στις 13 τελευταίες αναμετρήσεις των “κόκκινων” με την Μπράουνσβαϊγκ (έξι νίκες, επτά ήττες).

ΡΕΓΚΕΝΣΜΠΟΥΡΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΡΑΟΥΝΣΒΑΪΓΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από την Γκρόιτερ Φιρτ. Το γκολ σημείωσε ο Σιμπ στο 41′.

Στα σκουπίδια πέταξε η Μπράουνσβαϊγκ το πρώτο ημίχρονο με αντίπαλο την Γκρόιτερ Φιρτ, στο οποίο δέχτηκε γκολ λίγο πριν τη συμπλήρωσή του. Ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο, σημάδεψε τα αντίπαλα δοκάρια μία φορά, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Το εν λόγω αποτέλεσμα έβαλε τέλος σε αήττητο σερί οχτώ αγωνιστικών που “έτρεχαν” τα “λιοντάρια” (4-4-0).

Μακριά από την έδρα τους έχουν απολογισμό 1-3-3 σε επτά (7-14 τα γκολ). Θα πρέπει να γυρίσουμε στο Φεβρουάριο 2013 για να βρούμε την τελευταία νίκη της Μπράουνσβαϊγκ στην έδρα της Ρέγκενσμπουργκ (1-0). “Πρόκειται για μία ομάδα που έχει καθιερωθεί στη δεύτερη κατηγορία”, είπε ο προπονητής Σίλε.